John Boorman'ın yönettiği 2001 yapımı Panama Terzisi (The Tailor of Panama), John le Carré'nin 1996 tarihli aynı adlı romanından uyarlandı. 

Amerikalı mühendisler tarafından inşa edilen ve 85 yıl boyunca Amerikan ordusunun kontrolünde kalan Panama Kanalı, 1999 yılının sonlarında tartışmalı bir şekilde Panama'ya iade edilir. Bu hamle bu önemli suyolunun geleceği hakkında endişelere yol açar. 

Panama City'de yaşayan Harry Pendel (Geoffrey Rush) üst düzey hükümet yetkililerinin, yabancı diplomatların ve zengin iş insanlarının güvenini kazanmış karizmatik ve yetenekli bir İngiliz terzidir. Ancak müşterilerinin bilmediği bir şekilde, Pendel'in geçmişi göz alıcı olmaktan çok uzaktır. Bir zamanlar İngiltere'de karanlık bir geçmişi olan küçük çaplı bir dolandırıcıdır. 

Kumarbaz ve kadın düşkünü olduğu için Panama'ya sürülen MI6 casusu Andrew Osnard (Pierce Brosnan), ABD askeri üslerinin kapatılmasının ardından ülkenin siyasi ortamı hakkında istihbarat toplamakla görevlendirilmiştir.

Pendel'in güçlü ve zenginlerin terzisi olduğunu gören Osnard, onu değerli bilgiler vermesi için manipüle etme fırsatı yakalar. Casusluğun cazibesine kapılan Pendel, tehlikeli bir oyuna dâhil olur. 

Osnard, Pendel’i Panama'nın siyasi figürleri ve iş dünyasının liderleri hakkında abartılı hikâyeler uydurmaya zorlar. Osnard'ın gerçek niyetinden habersiz olan Pendel'in süslü hikâyeleri uluslararası endişeleri körükler ve MI6 için çok önemli bir istihbarat haline gelir.

Pendel'in hayal ürünü hikâyeleri hızla ilgi çekmeye başlar ve İngiliz ve Amerikan istihbarat örgütlerinin yanlış bilgilere giderek daha fazla yatırım yapmasıyla durum kontrolden çıkar. 

Uydurma istihbarat Panama, ABD ve İngiltere arasındaki gerilimi tırmandırır ve felaketle sonuçlanabilecek istikrarsız bir ortam yaratır.

Yalanlar biriktikçe Pendel, kendisini Osnard'ın şantajı ile ailesinin güvenliği için duyduğu endişe arasında kalır. Osnard, yanlış bilgi vermeye devam etmezse suç geçmişini ortaya çıkarmakla tehdit eder.

Pendel, dost ve düşman arasındaki çizgilerin bulanıklaştığı tehlikeli bir siyasi entrika oyununda piyon haline gelir. Ailesini korumak, Panama toplumundaki yeni statüsünü korumak ve iplerini elinde tutan istihbarat örgütlerini alt etmek için tehlikeli bir yolda ilerlemek zorundadır.

Süre: 109 dakika
Yönetmen: John Boorman
Senaryo: John le Carré, Andrew Davies, John Boorman
Görüntü Yönetmeni: Philippe Rousselot
Kurgu: Ron Davis
Müzik: Shaun Davey
Oyuncular: Pierce Brosnan (Andrew Osnard), Geoffrey Rush (Harry Pendel), Brendan Gleeson (Mickie Abraxas), Jamie Lee Curtis (Louisa), Leonor Varela (Marta), Catherine McCormack (Francesca), Harold Pinter (Benny Amca), Daniel Radcliffe (Mark), Mark Margolis (Rafi Domingo)