1990 yapımı Rus Evi (The Russia House), John le Carre'nin aynı adlı romanından uyarlandı.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da keyif çatan İngiliz yayıncı ve yazar Barley Blair, (Sean Connery) kendisine bir acil mesaj olduğu gerekçesiyle İngiliz büyükelçiliğine götürülür.

Kendini bir grup MI6 ve CIA ajanıyla aynı odada bulan Barley, ister istemez uluslararası casusluk dünyasının içine çekilir.

Katya adında gizemli bir Sovyet kadın (Michelle Pfeiffer), Glasnost sonrası Moskova’da düzenlenen bir kitap fuarı sırasında elindeki kitap taslağını İngiliz yayıncı Niki (Nicholas Woodeson) aracılığıyla Barley'e gönderir.

MI6 tarafından ele geçirilen taslak, Sovyetler Birliği'nin askeri sırları hakkında hassas bilgiler içermekte ve Soğuk Savaş sırasında güç dengesini değiştirebilecek bir nükleer silah sistemine ait bilgiler içermektedir.

Taslak, ülkesinin nükleer sırlarını Batı'ya ifşa etmek isteyen, Dante (Klaus Maria Brandauer) adlı hayal kırıklığına uğramış bir Sovyet bilim adamı tarafından yazılmıştır. 

Taslaktaki bilgiler son derece gizlidir ve silahlanma yarışının dinamiklerini değiştirebilir, bu da onu Demir Perde'nin her iki tarafındaki istihbarat teşkilatları için değerli bir varlık haline getirir.

İstihbarat teşkilatları, taslağı analiz ettikçe, sahip olduğu potansiyelin farkına varırlar. Bilginin kaynağını doğrulamak ve Sovyet nükleer programının güvenilirliğini değerlendirmek için İngiliz ve Amerikan istihbaratı arasında ortak bir operasyon başlatmaya karar verirler.

Barley, Dante ile görüşmek ve taslağın kaynağı hakkında daha fazla bilgi toplamak için Moskova'ya gitmekle görevlendirilir. İstihbarat örgütleri Dante'nin Sovyet rejimine karşı duyduğu hayal kırıklığından faydalanmaya ve gerçeği ortaya çıkarmak için işbirliğini kazanmaya çalıştıkça filmin olay örgüsü daha da karmaşıklaşır.

Barley, istihbarat dünyasının karmaşıklığı içinde yol alırken, operasyonda önemli bir rol oynayan Katya ile derin ve karmaşık bir ilişki kurar.

 Bitmiş gözüken Soğuk Savaş sürerken, görünürde hiç kimsenin istemediği silahlanma yarışını canlı tutan "gri giysili adamlar" kimlerdir?

Ağır bir bedel ödeyeceğinden şüphe duymayan Barley, hangi tarafta yer alacaktır?

Süre: 123 dakika
Yönetmen: Fred Schepisi
Senaryo: Tom Stoppard
Görüntü Yönetmeni: Ian Baker
Kurgu: Peter Honess, Beth Jochem Besterveld
Müzik: Jerry Goldsmith    
Oyuncular: Sean Connery (Barley), Michelle Pfeiffer (Katya), James Fox (Ned), Roy Scheider (Russell), Klaus Maria Brandauer (Dante), John Mahoney (Brady), Mac McDonald (Bob), Michael Kitchen (Clive), Ken Russell (Walter), David Threlfall (Wicklow), Nicholas Woodeson (Niki), Martin Clunes (Brock), Nikolai Pastukhov (Katya'nın amcası Matvey), Denys Hawthorn (Paddy), Colin Stinton (Henziger)