Olen Steinhauer'ın aynı adlı romanından uyarlanan Sırtımdaki Bıçaklar (All the Old Knives), 2022 yılının Nisan ayında Amazon Prime Video'da yayınlandı. Janus Metz Pedersen'in yönettiği film, CIA içindeki bir köstebek avını anlatıyor.

2012 yılı, Avusturya’daki ABD Büyükelçiliği’nin beşinci katı... Langley’den CIA Viyana İstasyonu’na gelen acil mesaj üzerine sabah saatlerinde bir toplantı düzenlenir. 

Brifingin verildiği masada istasyon şefi Vick Wallinger (Laurence Fishburne), istihbarat toplama yönetiminden sorumlu Leila Maloof (Ahd Kamel), kıdemli yönetici Bill Compton (Jonathan Pryce), Avusturya istihbaratı ile istasyon arasında irtibatı sağlayan Ernst Pul (Jonjo O'Neill), şifre çözücü ve analist ekibin başı Owen Lassiter (David Dawson) vardır.

İstasyonu harekete geçiren mesaj şöyledir: “72 saat içinde Avusturya ya da Almanya’ya giden bir uçakta bir olay çıkması bekleniyor. Kalkış limanı belirsiz. Şam, Beyrut, İstanbul olabilir. Grup: Da’irat El-Salihun. Birincil aktörler Somali dışından toplanmış kişiler. İhtimal: Yüksek.”

Ve öğle saatlerinde dört terörist Viyana’ya iniş yapan bir Türk havayolu şirketine ait 127 numaralı uçağını ele geçirir. Bir hostesi öldüren teröristler yaşları 5-12 yaşlarında olan çocukları da kalkan yaparlar. 24 saat süre verip, Avusturya ve Almanya’da tutuklu bulunan beş kişinin serbest bırakılmasını talep ederler. 

Yolculardan biri Ortadoğulu bir CIA ajanıdır ve fırsat buldukça istasyona uçaktaki durum hakkında mesaj gönderir.

CIA Avusturya İstasyonu, iki gün önce Tahran’dan Barcelona’ya geçtiği tespit edilen Çeçen militan İlyas Shishani’nin (Orli Shuka) baskını organize ettiğini düşünmektedir.

Sahada olan yetenekli ve gözde ajan Henry Pelham (Chris Pine), Viyana’daki yerel bağlantılarını kullanarak İlyas’ın peşine düşer. İlyas, Henry’nin Moskova görevi sırasında kullandığı kaynaklarından biridir.

Teröristlerin talepleri yerine getirilmez ve hem CIA hem de Avusturya güvenlik güçlerinin sonuç vermeyen çabaları sonrası 120 kişi uçağın içine salınan sarin gazı nedeniyle boğularak ölür.

Sekiz yıl sonra CIA tarafından Afganistan’da ele geçirilen İlyas Shishani, 127 numaralı uçağa baskın yapan teröristlerin, CIA’nin Viyana istasyonundan yardım aldıklarını iddia eder. Bu iddia üzerine Langley, “Uçuş 127” dosyasını yeniden açar ve istasyondaki köstebeğin bulunması emrini verir.

Vick Wallinger köstebeği bulup dosyayı kapatmak için Henry’yi görevlendirir. 

Henry’nin ziyaret edeceği isimler arasında, Uçuş 127 faciasından sonra CIA’den ayrılan eski sevgilisi Celia Harrison (Thandie Newton) da vardır. 

Kaliforniya’da yaşayan, artık evli ve iki çocuk annesi olan Celia, Henry tarafından ziyaret edileceğini önceden haberdar almıştır. İkili bir restoranda buluşurlar. Yemek bitiminde köstebeğin kim olduğu ortaya çıkacaktır. 

Süre: 101 dakika
Yönetmen: Janus Metz
Senaryo: Olen Steinhauer
Görüntü Yönetmeni: Charlotte Bruus Christensen
Kurgu: Mark Eckersley, Per Sandholt
Müzik: Jon Ekstrand, Rebekka Karijord
Oyuncular: Chris Pine (Henry Pelham), Thandiwe Newton (Celia Harrison), Laurence Fishburne (Vick Wallinger), Jonathan Pryce (Bill Compton), David Dawson (Owen Lassiter), Jonjo O'Neill (Ernst Pul), Ahd Kamel (Leila Maloof), Abdul Alshareef (Suleiman Abdulwahed), Orli Shuka (Ilyas Shushani), Karina Wiedman (Tahar)