Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türk milli takımının futbolcusu Merih Demiral'ın Avusturya maçında attığı gol sonrası bozkurt işareti yapması nedeniyle Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi'nin Almanya Dışişleri'ne çağrıldığını açıkladı.

EURO 2024 son 16 turunda 2 Temmuz akşamı oynanan maçta Türkiye Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükselmişti. Maçta Türkiye'nin iki golüne imza atan Demiral, ikinci golün ardından yaşadığı gol sevinci sırasında bozkurt işareti yapmıştı.

UEFA, Demiral'ın attığı gol sonrası bozkurt işareti yapması nedeniyle futbolcu hakkında soruşturma açmıştı.

Almanya'nın Demiral'ın hareketini "ırkçı" olarak niteleyerek kınamasının ardından Türkiye ise Almanya'nın Ankara büyükelçisini dün Dışişleri'ne çağırmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise, UEFA'nın soruşturmasını kabul edilemez bulduğunu ve Alman yetkililerin Demiral'a yaklaşımının "yabancı düşmanlığı içerdiğini" belirtti.

Bir Türk diplomatik kaynak, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Almanya'nın Ankara büyükelçisini anlaşmazlık nedeniyle çağırdığını söyledi.

Erdoğan'ın, cumartesi günü Azerbaycan'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine katılması bekleniyordu. Ancak programını iptal eden Erdoğan, 6 Temmuz'da Berlin'de oynanacak Hollanda-Türkiye maçına gitme kararı aldı.

ALMANYA'DA YASAK DEĞİL

Kurt selamı Almanya'da yasaklanmamış durumda. Ancak Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, X platformunda yaptığı açıklamada "Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ırkçılık için bir platform olarak kullanılmasının tamamen kabul edilemez olduğunu" söyledi.

Öte yandan, Reuters'ın haberinde, Merih Demiral'ın gol sevinci için "Oyuncunun yaptığı hareket, Erdoğan'ın iktidardaki AK Parti'sinin müttefiki olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) aşırı milliyetçi bir gençlik kolu olan "Ülkü Ocakları" ile bağlantılı." ifadelerine yer verildi.