Finansal piyasalar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

Para Politikası Kurulu (PPK), Hafize Gaye Erkan başkanlığında yılın ilk faiz kararını vermek üzere toplanacak. TCMB’nin kademeli faiz artışlarına ocakta da devam etmesi, bugünkü toplantıda politika faizini artırması bekleniyor.

Öte yandan bugünkü toplantıdanın karar metninde sıkılaşma adımlarının tamamlanıp tamamlanmadığına dair ifadeler olup olmayacağı da piyasalar tarafından takip edilecek.

2023 Mayıs seçimlerinin ardından TCMB, haziranda 650 baz puan, temmuzda 250 baz puan, ağustosta 750 baz puan, eylül, ekim ve kasımda 500'er baz puan ve aralık ayında 250 baz puan olmak üzere 7 toplantıda toplam 3 bin 400 baz puan faiz artırmıştı.

Ekonomistlerin faiz kararına ilişkin tahminleri ise şöyle:

AA FİNANS ANKETİ

AA Finans'ın beklenti anketine katılan 14 ekonomist, politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarılacağını tahmin ediyor.

Anket sonuçlarına göre, ankete katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarılacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 38,75.

REUTERS ANKETİ

Reuters anketine katılan 25 ekonomistin 24'ü yüzde 42,5 seviyesindeki politika faizinin yüzde 45'e yükseltilmesini beklerken, bir katılımcı politika faizinin yüzde 42,5'te sabit tutulacağını öngördü.

Reuters anketinde katılımcıların biri hariç tamamı politika faizinde 2024 yılının zirvesinin yüzde 45 ile bu ay sağlanacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinde zirveyi önümüzdeki aylarda yüzde 47,5 seviyesinde öngörüyor.

Reuters anketinin medyanına göre politika faizi yıl sonunda yüzde 40 seviyesinde bekleniyor. Ankette ilk faiz indirimi için eylül ya da ekim ayları öne çıkıyor.

BLOOMBERG HT ANKETİ

Bloomberg HT'nin ocak ayı TCMB faiz kararına ilişkin anketine göre de politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45 seviyesine çıkarılması bekleniyor. Ankete göre ocak maksimum faiz beklentisi yüzde 45 olarak açıklanırken, minimum beklenti yüzde 42,5 olarak kaydedildi.

Ankette katılımcılara söz konusu faize ilişkin ilk indirim beklentileri de soruldu. Tahminini paylaşan 23 kurumdan dokuzu söz konusu faiz indiriminin 2024’ün üçüncü çeyreğinde, diğer bir dokuz kurum ise ilk indirimin 2024’ün dördüncü çeyreğinde olabileceğini açıkladı.

Bir kurum ilk faiz indirimini haziranda beklerken, bir kurum ise söz konusu indirimi eylül ya da ekimde beklediğini belirtti. Son olarak, kurumlardan üçüü 2024’te MB’den herhangi bir faiz indirimi beklemediğini açıkladı.

FOREKS ANKETİ

Foreks Haber'in anketine göre de ekonomistler faizin 250 baz puan artırılacağını öngördü. Foreks Haber anketine katılan 23 ekonomistin tamamı faizin artırılacağını tahmin etti.

En yüksek tahmin yüzde 45 olurken, en düşük tahmin yüzde 44,00 olarak gerçekleşti. 23 ekonomistin 21'i 250 baz puan, 2'si ise 150 baz puan faiz artırımı öngörüsünde bulundu.

Ankette, 2024 yıl sonuna ilişkin görüş veren 16 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 38,75 oldu. Yıl sonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 45, minimum beklenti ise yüzde 30 oldu.

YABANCI BANKALARDAN FAİZ TAHMİNİ

TCMB faiz kararı yabancılar tarafından da yakından takip ediliyor. İtalyan banka UniCredit bir araştırma notunda, "Faiz oranlarının yüzde 45'te zirve yapmasını bekliyoruz, faiz indirimlerinin ise 2025'te başlaması bekleniyor" dedi.

Bankanın raporuna göre, Merkez Bankası'nın politika faizinin 2024 başında yüzde 45 ile zirveye ulaşacağı, 2025 sonuna kadar ise yüzde 25'e düşürüleceği öngörüldü.

ABD bankası Goldman Sachs'ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika analistlerinin yayımladığı raporda,  TCMB'nin bu ay politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı öngörüsü yer aldı.  raporda, Goldman Sachs'ın politika faizine ilişkin önceki tahmininin yüzde 42,5 olduğu anımsatıldı.

ABD'li yatırım bankası JP Morgan'ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Borç Sermaye Piyasaları Başkanı Stefan Weiler da TCMB'nin enflasyonla mücadele konusunda piyasaya verdiği rehberliğe devam etmesi gerektiğini ve bu durumun da faiz artışını sürdürmek anlamına gelebileceğini ifade ederek, "Piyasa faizde zirveye yaklaşıldığını düşünüyor ancak yarın için artış beklentisi de var" dedi.

ARACI KURUMLAR

Bazı aracı kurumlar da TCMB faiz kararına ilişkin tahminlerini yayınladı.

Gedik Yatırım günlük bülteninde faiz kararı ile ilgili şu ifadeler yer aldı: 

"Bu ayki toplantı için 250 baz puanlık faiz artış beklentimiz bulunuyor. Genel olarak, piyasanın da beklentisi bu yönde şekilleniyor. Kasım ayı toplantısında, para politikasında sıkılaşma döngüsünün sonuna yaklaşıyoruz mesajı vermişti. Ocak ayında, ABD'de "Yatırımcı Günleri" toplantısında da, TCMB bu mesajını yinelemişti. Bu nedenle bugünkü toplantı biraz daha önemli olacak. Bugünkü karar metnindeki ifadeler, yılın kalanındaki toplantılarda nasıl bir yol izleneceğine dair beklentileri şekillendirebilir."

Tacirler Yatırım Günlük Bülteni'nde de faiz kararına ilişkin tahminlere yer verildi. Uzmanlar şu ifadelere yer verdi: 

"Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı kararı bugün saat 14.00’da açıklanacak. Bugünkü toplantıda politika faizinin 250 baz puan artışla yüzde 45’e yükseltilmesini ve faiz artırım sürecinin sona ermesini bekliyoruz.

PPK’nın en son aralık ayı toplantı notunda ek faiz artırımına açık kapı bırakıldığını, ancak faiz artırım döngüsünün yakın zamanda tamamlanmak istendiği vurgusunun yinelendiğini takip etmiştik."