Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 3,400 baz puan yükseltti. TCMB faiz artış hızını 250 baz puana düşürdüğü geçen ay dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını belirterek, parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası ocak ayı faiz kararı 25 Ocak 2024 Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE KADAR, NE OLUR?

Merkez Bankası faiz kararı beklentisi için Reuters anketine katılan 25 ekonomistin 24'ü %42.5 seviyesindeki politika faizinin %45'e yükseltilmesini beklerken, bir katılımcı politika faizinin %42.5'te sabit tutulacağını öngördü.

Yerel seçimler yaklaşırken asgari ücret gibi etkenlerin Merkez Bankası'nın yıl sonu için %36 seviyesindeki enflasyon tahmini üzerinde yeni bir yukarı yönlü risk oluşturup oluşturmayacağı piyasanın ana gündemi olmaya başladı. Bu kapsamda TCMB faiz kararının önemi de arttı. Genel beklenti TCMB'nin bu hafta faiz artışlarını %45'te tamamlayacağı ve ardından uzun bir süre sabit tutacağı yönünde idi. Ancak yeni enflasyon gelişmelerinin para politikasına ek bir sıkılaştırma ihtiyacı yaratıp yaratmayacağını görmek için piyasa PPK metnindeki değişikliklere odaklanacak.

Reuters anketinde katılımcıların biri hariç tamamı politika faizinde 2024 yılının zirvesinin %45 ile bu ay sağlanacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinde zirveyi önümüzdeki aylarda %47.5 seviyesinde öngörüyor. UniCredit bir araştırma notunda, "Faiz oranlarının %45'te zirve yapmasını bekliyoruz, faiz indirimlerinin ise 2025'te başlaması bekleniyor" dedi. Reuters anketinin medyanına göre politika faizi yıl sonunda %40 seviyesinde bekleniyor. Ankette ilk faiz indirimi için Eylül ya da Ekim ayları öne çıkıyor. 

FAİZ KARARI BEKLENTİSİ AÇIKLANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarılacağını tahmin ediyor. 

25 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB'nin PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. 

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşti. 

Anket sonuçlarına göre, ankete katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarılacağını tahmin ediyor. 

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 38,75 oldu. 

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 250 baz puan artırarak yüzde 42,50'ye çıkarıldı.