Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 3,650 baz puan yükseltti. Geçen ay politika faizinin %45'e çıkmasıyla birlikte ise banka yeterli sıkılığa ulaştığını söyledi. 

Hafize Gaye Erkan'ın ardından TCMB Başkanı olarak Fatih Karahan bu ay başında atandı. Karahan kamuoyu karşısına çıktığı ilk toplantı olan enflasyon raporunda sıkı para politikasına bağlı oldukları mesajını verirken; sadece bu yıl değil, gelecek yılın enflasyonunu da göze alarak sıkılık seviyesini belirlemeleri gerektiğine dikkat çekti.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Şubat ayı Merkez Bankası faiz kararı 22 Şubat 2024 Perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak.

FAİZ KARARI NE OLUR, FAİZ BEKLENTİSİ NE KADAR?

Reuters anketine katılan 11 ekonomistin tamamı politika faizinin bu ay sabit tutulacağı konusunda hemfikir. Faiz artış döngüsünü Ocak'ta tamamladığı mesajlarının ardından Şubat ayında bir haftalık repo faizinin %45'te sabit kalması bekleniyor.

TCMB'nin daha uzun süre faizlerin yüksek seviyelerde tutulacağı yönündeki mesajlarına rağmen ankette yılsonuna doğru faiz indirimlerinin başlayacağı ana beklenti olmaya devam ediyor. Reuters anketinin medyanına göre politika faizi yıl sonunda %37.5 seviyesinde bekleniyor. Anketin ilgili bölümüne yanıt veren 10 kurumdan sadece bir tanesi yılsonunda %45 politika faizi bekliyor. Tahminler %35 ila %45 bandında yer alıyor. TCMB enflasyon tahmini, bu yıl için %36 önümüzdeki yıl için %14 seviyelerinde bulunuyor. Piyasa tahminleri ise bu yıl için %40 ila %45 arasında. Yerel seçimler yaklaşırken asgari ücret gibi etkenlerin Merkez Bankası'nın yıl sonu için %36 seviyesindeki enflasyon tahmini üzerinde yaratabileceği yukarı yönlü riskleri piyasalar yakından takip etmeye devam ediyor.