Merkez Bankası (TCMB) brüt rezervlerindeki düşüş geçen hafta da devam etti. Brüt rezervler geçen hafta bir önceki haftaya göre 0,9 milyar dolarlık düşüşle 137,2 milyar dolar oldu.

22 Aralık 2023'te 145,5 milyar dolarla rekor kıran brüt rezervler, son beş haftada toplamda 8,3 milyar dolar gerilemiş oldu.

TCMB'nin net rezervleri ise geçen hafta bir önceki haftaya göre 7 milyar dolarlık artışla 30,7 milyar dolara yükseldi. Yükselişte, yurt içi bankalarla yapılan swaplardaki artış etkili oldu.

22 Aralık'ta 40,1 milyar doları gören net rezervler, 19 Ocak'ta 23,7 milyar dolara kadar gerilemiş, 13-19 Ocak haftasında kaydedilen 5,8 milyar dolarlık düşüş son iki yılın en sert düşüşü olmuştu.

TCMB'nin swap hariç net rezervi geçen hafta 1,9 milyar dolarık düşüşle -43,7 milyar dolar oldu.

22 Aralık'ta -36,4 milyar dolar olan swap hariç net rezervde son beş haftadaki düşüş toplamda 7,3 dolara ulaştı.

Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatı pariteden arındırılmış olarak geçen hafta 1,2 milyar dolar arttı. Artışın 805 milyon dolarlı gerçek kişilerde, 427 milyon doları tüzellerde oldu. 

REZERVLER NEDEN DÜŞÜYOR?

Cari işlemler açığının yüksek olduğu ocak-mart döneminde TCMB'nin nette döviz satış ihtiyacının devam edeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Kara, "Seçimden önce sermaye girişlerinin de zayıf olabileceği düşünüldüğünde yılın ilk çeyreğinde rezerv kaybı devam edebilir" uyarısında bulunmuştu.

TCMB'nin eski baş ekonomisti Kara, geçen hafta sozcu.com.tr'ye yaptığı değerlendirmede, TCMB'nin elinde kuru kontrol etmek için yeterince döviz bulunduğunu belirterek, "Mart sonuna kadar bir miktar rezerv harcanarak kontrollü artış politikası sürdürülebilir. Sonrasında ise ilave sıkılaştırıcı tedbirlerin devreye girmesi gerekir" demişti.