MERKEZ Bankası’nın (TCMB) eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’na güvenin İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi karşılama törenine başkanın götürülmesiyle değil, kamuoyuna gerçeklerin açıklanmasıyla sağlanabileceğini söyledi. Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, babası Erol Erkan’la ilgili suçlamalar nedeniyle gündem olurken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TCMB Başkanı’na sahip çıkmıştı.

‘DAHA ÖNCE ŞAHİT OLMADIM’

Erkan’ın, çarşamba günü İran Cumhurbaşkanı’nı karşılama töreninde Türk heyeti arasında yer almasına ise Merkez Bankası’nın 2006-2011 yılları arasında başkanlığını yapan Durmuş Yılmaz’dan tepki geldi. Daha önce böyle bir olaya hiç şahit olmadığını belirten Yılmaz, “Merkez Bankası başkanları, devlet töreni de olsa siyasilerle birlikte karşılama merasimlerinde yer almaz. Cumhurbaşkanı bu töreni fırsat görüp ‘Başkanla yola devam’ mesajı vermek istiyor. Ama doğru yolu bu değil. Cumhurbaşkanı desteğini açıklayarak gereğini yaptı. Bundan sonra görev Gaye Hanım’a düşüyor’’ ifadelerini kullandı. Yılmaz, kamuoyunun iddialarla ilgili Başkan Erkan’dan somut yanıt beklediğini  belirtti ve “Bugüne kadar yapılmış soyut yalanlamaların hiçbir inandırıcılığı yok. Halkın karşısına çıkıp ya ‘iddialar doğru özür dilerim’ demek ya da ‘iddialar doğru değil’ deyip tek tek cevaplamak gerekiyor” dedi. Yılmaz, baba Erkan’ın bankadaki işleyişe müdahale edip etmediğinin yanı sıra Erol Erkan’a araba, şoför ve koruma verilmesi gibi iddiaların yanıtlanması gerektiğini vurguladı.

‘Merkez Bankası Başkanı karşılama kuyruğunda olmaz’

TCMB Başkanı’nın karşılama heyetinde yer almasına tepkiler Durmuş Yılmaz ile sınırlı kalmadı. Bir diğer Merkez Bankası eski Başkanı, Gaye Erkan’ın siyasilerle birlikte karşılama töreninde yer almasının Merkez Bankası açısından büyük itibar kaybına yol açabileceğini savundu. Merkez Bankası başkanlarının siyasilerle birlikte karşılama kuyruğuna dizilemeyeceğini belirten eski başkan, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda zaten bir dizi kaygı varken bir de siyasilerle kuyrukta fotoğraf verilmesi kötü oldu. Başkana destek daha doğru yöntemlerle yapılabilirdi” dedi.