Seçim tarihi yaklaştıkça tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da heyecan artıyor.

Özellikle Adana’nın nüfusu, Türkiye’de birçok ilden fazla olan merkez ilçelerinde heyecan daha bir dorukta. 

Geçen yazımda Adana’nın 4 merkez ilçesinden Seyhan ve Çukurova’yı ele almış, buradaki seçim matematiğini yansıtmaya çalışmıştım.

Ancak görünen o ki Adana’nın diğer merkez ilçeleri Sarıçam ve Yüreğir’deki yarış, Seyhan ve Çukurova’daki heyecanı geride bıraktıracak kadar çekişmeli olacak gibi görülüyor.

Adana’nın gelişen ilçesi Sarıçam’da mevcut belediye başkanı Bilal Uludağ yine Cumhur ittifakının adayı olarak yarışa katılırken, İYİ Parti adayı Av.Yusuf Özer ile CHP adayı Hüseyin Göçmen 31 Mart’ta ipi göğüslemek için çalışacaklar. 

Adaylardan Yusuf Özer, geçtiğimiz günlerde beni ziyarete gelip projelerini anlatmıştı. Belirtmeliyim ki, Av. Yusuf Özer’i seçime son derece iyi hazırlanmış ve motive olarak gördüm. Özer, Sarıçam’da öncelikle Adana’nın başına bela olan ve Sarıçam halkının en büyük problem olarak gördüğü şehir çöplüğünün kaldırılması gerektiğini belirtiyor.  Çöplüğün, özelikle yaz aylarında pis kokusuyla tüm ilçeyi sardığını, bundan sadece Sarıçam değil komşu ilçe Yüreğir’in bile etkilendiğini söylüyor. Özer, eğer göreve gelirle çöplüğün kaldırılması için gereken her şeyi yapacağını söylüyor. 

Sarıçam’da iki üniversite olduğunu hatırlatan Yusuf Özer, “Bünyesinde iki tane büyük üniversite barındıran genç bir ilçeye, böyle bir çöplük yakışmıyor. Ben kazanırsam bu çöplüğün Sarıçam’dan çok uzaklara taşınması için bütün varlığımı ortaya koyacağım” diyor.  Özer, Sarıçam’daki alt yapı sorununa da dikkat çekiyor ve bir an önce ilçenin sağlıklı alt yapı sisteminin kurulması gerektiğini belirtiyor.

Özer’in bu iki vaadi bile Sarıçam’ın tüm sorunlarını ortaya koyuyor. Eğer Sarıçam halkı Yusuf Özer’e bu konuda yeterli inancı gösterirse, Özer’in seçimdeki şansı çok artacaktır.

Tabii ki Sarıçam’da mevcut Belediye Başkanı Bilal Uludağ, iki dönemdir kazanıyor ve siyasette artık iyice ustalaştı. Sarıçam’da AKP ve MHP ağırlığını bilmeyen yok. Bu yüzden yine Uludağ, seçimin şanslı adayı olarak gözüküyor. Ancak iktidarın halkı üzen kötü ekonomi politikaları sandığa yansırsa o zaman neredeyse imkansız gerçekleşebilir ve Sarıçam’da koltuk el değiştirebilir.  CHP adayının şansı ise halkın böyle bir yönelimi söz konusu olursa gündeme gelecektir. 

Gelelim Yüreğir ilçesine…

“Yüreğir’de iki güçlü aday yarışacaklar. 

Dr. Halil Nacar’ın Cumhur ittifakının adayı olarak gireceği seçimde karşısında ise CHP’nin daha önce milletvekilliği yapan güçlü adayı Ali Demirçalı var. 

Bu yüzden Yüreğir’de seçim kıran kırana geçecektir. Dr.Halil Nacar, tıpkı Ali Demirçalı gibi benim yıllardır tanıdığım, başarılarına tanık olduğum birisi.

Hastane başhekimlikleri ve Sağlık Müdürlüğü görevlerinde Adana’da çok başarılı hizmetlerde bulundu. 

Halkla ilişkileri son derece güçlü, kendisini sevdiren, hatır, gönül bilen bir isim. 

AKP’nin yanı sıra MHP tabanına da sempatik gelen bir isim.

Ali Demirçalı da deyim yerindeyse siyasetin kurdu olmuş, Yüreğir’i ve politikayı çok iyi okuyan bir isim. 

O da tıpkı Halil Nacar gibi, iletişim becerisi çok yüksek bir isim ve halk arasında sempatisi fazla. 

Şunu söylemeliyim ki, Yüreğir’de bu iki adaydan hangisi kazanırsa kazansın, asıl kazanan Yüreğir olacaktır. 

Çünkü Nacar da Demirçalı da kazanmaları halinde Yüreğir’de önemli işler yapacak kapasiteye sahipler. 

Bu yüzden Yüreğirli seçmenin gönlü rahat olsun bence…