Merkez Bankası Kanunu iktidarın siyasi planlarının adeta oyuncağı oldu.

Yıllarca her yılın nisan ayında yapılan Merkez Bankasının genel kurulu, yüksek kârın erkenden bütçeye aktarılması için ‘her yılın ilk üç ayı' şeklinde 3 yıl önce değiştirildi. Bu yolla TCMB’nin yüksek karları Ocak ayında avans şeklinde bütçeye aktarıldı.

Ancak bu yıl Kur Korumalı Mevduat Hesaplarının (KKMH) Merkez Bankası’na alınmasıyla zarara düştü. Yaklaşık 800 ila 900 milyar lira olması beklenen zararın seçimlerden önce açıklanmasını istemeyen iktidar, olağanüstü genel kurulla TCMB Esas Mukavelesini değiştirtti.

Dün Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya göre TCMB’nin olağan genel kurulu Banka Meclisi’nin belirleyeceği bir tarihte Nisan ayı içerisinde yapılacak. Yerel seçimler 31 Mart 2024’te yapılacağı için vatandaş Merkez Bankası’nın devasa zararını sandığa giderken duymamış olacak.

BAŞKAN: FABRİKA AYARLARINA DÖNÜYORUZ

Bankanın hissedarları, toplantıya başkanlık eden Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’a, yapılan değişikliğin nedenini sordular. Başkan Karahan, değişikliğin gerekçesini, “Aslında birkaç sene öncesine kadar genel kurul toplantıları zaten Nisanda yapılıyordu. Bu daha sonra yılın ilk 3 ayı olarak değiştirildi. Şimdi biz yaptığımız bu değişiklikle fabrika ayarlarına dönüyoruz. Aslında fabrika ayarlarında asıl dönüşü para politikalarında yapıyoruz. Bu arada idari konularda da fabrika ayarlarına dönmüş oluyoruz” sözleriyle açıkladı.

Bu arada KKMH kaynaklı zararın 600 milyar lira olacağı yönünde iddialar da gündeme geldi.

“BAŞKAN OĞLUM YAŞINDASIN, YAKANDAN TUTARIM”

Toplantıda söz alan D Grubu hissedarlarından Ahmet Mirza, kuruluşu sırasında kayınpederinin 100 altın vererek Merkez Bankasına ortak olduğunu, ancak bugün kar payı olarak 1 kuruş alabildiğini söyledi.

Kürsüde Başkan Fatih Karahan’dan haklarının korunmasını isteyen Mirza, “Oğlum yaşındasın, ama Başkansın makamına saygım var. Henüz yenisin. O oturduğun koltukta benim de hakkım var. Atatürk’ten sonra gelenler hakkımızı yok etti. Sen hakkımızı koruyacaksın. Eğer korumazsan yakandan tutarım, bankayı da mahkemeye veririm” dedi.