Güneş sistemindeki en hızlı hareket eden yıldız olan Merkür, yılda üç ila dört kez gezegen geriye doğru hareket etmesiyle biliniyor.

Dünya üzerindeki bakıldığında Merkür geriye doğru hareket ediyor gibi görünüyor, ancak gerçekte gezegen meşhur dönüşünü yavaşlattı ve ardında da bir kaos bırakacağa benziyor.

Merkür zihni, iletişimi, ifadeyi, alışverişi, teknolojiyi ve seyahati yönettiği için yavaşladığında bu konularda sorun sinyali veriyor.

Bu retronun gazabından o kadar korkuluyor ki, üretkenlik uzmanı ve EduBirdi'nin CCO'su Avery Morgan'a göre, Google'da "Merkür retrosundan sağ çıkma" aramaları, tarih yaklaşırken %149 oranında artıyor.

Ama her şey o kadar da kötü değil. Morgan, "Retro dönemleri sıklıkla beklenmedik değişimleri ve dönüşleri beraberinde getirir. Paniğe kapılmak yerine kaosu kucaklayın, programınıza arabellekler ekleyin, yedekleme planlarınız olsun ve esnek kalın. Tam kontrole odaklanıyorsanız başa çıkmak zor olabilir ancak sınırlarınızı test edin ve düşündüğünüzden çok daha fazlasıyla başa çıkabileceğinizi gösterin.” diyor.

Peki bu süreçten en hasarsız şekilde nasıl çıkabilirsiniz? İşte Merkür retrosunda pozitif ve üretken kalmak için 7 ipucu…

1. AĞIRDAN ALIN  

Merkür'ün gerilemesi zihinsel işleyişimize karışır ve geride kalacakmışız gibi hissetmemize neden olabilir.

Morgan bununla ilgili olarak, "Bu kozmik olayla birlikte, çok az zamana çok fazla şey sığdırmak yalnızca hatalara yol açacaktır. Bunları düzeltmek için geri dönerek daha fazla zaman harcayacaksınız. Nicelikten ziyade kaliteye öncelik verin ve gönder tuşuna basmadan önce her e-postayı, tweet'i veya ödevi dikkatlice inceleyin. Her seferinde bir görevi üstlenin." diyor.

2. SİRKADİYEN RİTMİNİZİ DİNLEYİN

Bu yılın ilk Merkür gerilemesi, yaz saati uygulaması ve bahar ekinoksunun hemen ardından geliyor ve uyku düzenimizi altüst ediyor.

Morgan, "Bahar, gündüz saatlerinde sirkadiyen ritimlerimizi etkileyen değişiklikler getiriyor. Vücudunuzun aleyhine çalışmak yerine, programınızı verimlilikteki doğal artış ve düşüşlerle senkronize edin. Enerjinizin en yüksek olduğu zamanlarda daha zorlu ve yaratıcı görevleri planlayın ve daha hafif görevleri veya molaları enerji seviyenizin düşme eğiliminde olduğu zamanlara ayırın." diyor.

3. VÜCUDUNUZU İYİLEŞTİRİN

Bedeni hareket ettirmek, ruh halinizi ve motivasyonunuzu değiştirmenin en hızlı ve en etkili yoludur. Morgan şunu öneriyor: "Zihniniz iyi hissetmediğinde vücudunuza iyi davranmak yardımcı olabilir. Bahar geldi, o yüzden bacaklarınızı çalıştırın, yeni bir sporu deneyin ya da sabah antrenmanına çıkın. Egzersiz size göre değilse, masaja, saunaya veya biraz yogaya ne dersiniz?"

4. İLETİŞİM SORUNLARINA HAZIRLIKLI OLUN

Merkür retrosu, şimdi ve sonsuza kadar ilişkilerinizi güçlendirecek ve hizmet edecek dinleme ve iletişim becerilerini geliştirmek için ideal bir zaman.

Morgan bununla ilgili, "Merkür gerilemesi ve iletişimsizlik el ele gidiyor. Kristal netliği gibi görünen şey şüphesiz kozmik sis tarafından gölgelenmiştir; bu yüzden aktif olarak dinleyin, sorular sorun, eleştiriden kaçının, her şeyi yazılı olarak alın ve mümkün olan yerlerde takip yapın." diyor.

5. MONOTONLUĞU KUCAKLAYIN

Bu çalkantılı zamanlarda, normalde tamamlanması kolay ve zihinsel gerginlikten uzak olan günlük işlerde rahat olmak gerekebilir.

Morgan, "Genelde bir kenara ittiğiniz, konsantrasyon ve hassasiyet gerektiren görevlere odaklanın. Dosyaları düzenlemek, veri girişi yapmak veya çalışma alanınızı düzenlemek olsun, bu monoton görevleri listenizden çıkardığınızda bir başarı duygusu hissedeceksiniz." diyor.

6. MÜKEMMELİYETÇİLİĞİ BIRAKIN

İlerleme mükemmellikten daha önemlidir ve özellikle Merkür'ün gerilemesi sırasında kendinize lütuf armağanını vermelisiniz.

Morgan, "Kendimizden çok şey bekliyoruz, ancak eğer Merkür'ün kötü bir günü varsa, biz de öyle olabiliriz. Mükemmeliyetçilik mücadelemizi evrenin en ücra köşelerine sürmemizin zamanı geldi. Görevleri devredin, destek istemeye cesaret edin ve gerçekçi olmayan beklentilere hayır deyin." diyor.

7. OLUMLU YÖNLERE ODAKLANAN VE MİNNETTAR OLUN

32. nesil Shaolin keşişi ve kişisel antrenör uygulaması Zing Coach'un kurucu ortağı Walter Gjergja,"Gergin bir zihin, rahat bir vücutta var olamaz. Her gün birkaç dakikanızı minnettar olduğunuz üç şeyi not almaya ayırın. Bu, odak noktanızı değiştirir ve anlık kafa karışıklığına rağmen hayatınızda hala pek çok olumlu şeyin olduğunu görmenize yardımcı olur." diyor.