DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in 2022 yılında yetki aldığı Mersen’de işçiler greve çıktı.

Fransız menşeli Mersen İstanbul Sanayi Ürünleri A.Ş'de yaklaşık 2 yıl önce Birleşik Metal-İş'te örgütlenen işçiler sendika ve toplu sözleşme hakları için mücadele ediyorlar.

Yasal toplu sözleşme sürecinin başladığı işyerinde işveren, sendikanın toplu sözleşme için masaya oturma çağrısını karşılıksız bırakarak görüşmelere katılmıyor.

4 İŞÇİ İŞTEN ATILDI

İşveren görüşmelere katılmama kararına ek olarak şubat ayında 4 işçiyi de işten çıkardı.

Konuyla ilgili sendikadan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Arabuluculuk süreci devam ederken işveren, “Sendikadan vazgeçin, sendika buraya asla giremez, devlet bizim arkamızda” gibi söylemlerle üyelerimizi yıldırmaya çalıştı.

Sendikal örgütlülüğe tahammülsüzlük nedeniyle Şubat ayında 4 üyemizi işten çıkararak sendika düşmanı uygulamalarına bir yenisini ekledi. 4 işçinin işten çıkarılması üzerine üyelerimiz, yasal ve anayasal haklarına sahip çıkmak için fabrika içerisinde demokratik tepkilerini ortaya koydu.

Mersen işçileri, yaklaşık 2 yıldır sendika ve toplu sözleşme hakları için mücadele ediyorlar. Tüm diyalog çağrılarımıza olumsuz yanıt veren, toplu sözleşme görüşmelerine katılmayan işveren anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı tanımadı."