EURO 2024 yarı finalinde Fransa'ya attığı muhteşem golle İspanya'yı finale taşıyan harika çocuk Lamine Yamal 3 gün sonra 17. yaş gününü kutlayacak... Turnuvaya damga vuran bu 'çocuk süperstar' Barcelona'daki gelişim sezonunun ardından EURO 2024'te dünyanın gündemine oturdu. 

Yamal, hala İspanya eğitim sisteminin bir parçası olarak okuluna devam ederken kendisini bir anda EURO 2024'e İspanya'nın bayrak taşıyan adamı olarak buldu. Futbol tarihinde daha önce görülmemiş bir profil çizen Yamal İspanyollar için gerçek bir hazine oldu.

ÖDEVLERİNİ YANINDA GÖTÜRMEYE MECBURDU

EURO 2024'ün başladığı tarih Yamal'ın sınav dönemine denk geldiği için yıldız futbolcu akşamları takımın kaldığı otelde kendi odasına çekilerek ders çalışıyordu. Yamal ödevlerini Almanya'daki turnuvaya yanında götürmeye mecburdu çünkü ESO'nun (zorunlu okul eğitiminin) 4. yılında. Turnuva boyunca internetten derslerine girip ödev yaptı.

Sınavlarını verip ertesini gün maça çıkan Yamal İspanya Milli Takımı'nı kademe kademe finale kadar getirdi. Bu muazzam bir hikaye!

'TANRI'NIN ASASIYLA DOKUNMASI'

Faslı ve Ekvatorlu ebeveynlerin çocuğu olan Yamal, yedi yaşında Barcelona'nın La Masia akademisine katıldı ve her dönem kendi yaş grubunun üstündeki takımlara yükseldi. Kırılan rekorlar dikkat çekici ve çok sayıda: Barcelona'nın gelmiş geçmiş en genç oyuncusu; La Liga'nın en genç golcüsü, İspanya'nın en genç golcüsü ve şimdi Avrupa Şampiyonası tarihindeki en genç oyuncu ve finalist... 15 yaşındayken Nisan 2023'te ilk maçına çıkarak Barcelona'nın bir asırdan uzun süredir A takımda oynayan en genç oyuncusu olduğunda manşetlere çıkmıştı. O zamandan beri Barcelona'da 51 kez forma giydi. Yamal'ın uluslararası sahnede vitrine çıktığı ilk büyük turnuva olan EURO 2024'te parlayan ışığı tüm dünyaya onun bir elmas olduğunu kabul ettirdi.

Yamal'ın doğuştan gelen bu yeteneği için İspanya hocası la Fuente "Tanrı'nın asasıyla dokunması'' ifadesini kullanmıştı. Ancak görünen o ki; Yamal'a dokunan futbolun tanrısı olarak lanse edilen Messi'den başkası değil.

MESSİ'NİN BANYOSU!

16 yaşındaki pırlantanın İspanya'yı 2024'te finala taşıdığı gecenin ardından ortaya çok ama çok ilginç bir fotoğraf karesi çıktı. Aralık 2007'de İspanyol gazetesinde yayımlanan bu fotoğraf Yamal'ın Avrupa Şampiyonası'na damga vuran golünün ardından sosyal medyada viral oldu. 

Bir yardım takvimi için düzenlenen fotoğraf çekiminde Lionel Messi 5 aylık bebek Yamal'ı yıkarken poz veriyor. Havluya sarılan Yamal Messi'nin kucağına veriliyor. Fotoğrafta daha sonra Yamal'ın ailesi de Messi'ye katılıyor. Bu sihirli an Yamal'ın kaderinin yazıldığı gün olabilir. Futbolseverler bu dokunuşun sihrine gerçekten inanıyor...

Messi gibi büyük bir efsanenin yıkadığı bu çocuk dünya futbolunda onun yerini alacak yeni isim olabilir mi?