Wall Street Journal'ın cumartesi günü bildirdiğine göre, kaynaklar, mahkeme celpleri yayınladıklarını ve Meta'nın sosyal medya platformlarının yasadışı uyuşturucu satışlarına imkan verip vermediğini ve bundan kâr elde edip etmediğini sorgulamaya başladıklarını söyledi.

Mahkeme celbi kopyalarına göre savcılar ayrıca "Meta platformlarındaki ihlal niteliğindeki uyuşturucu içeriği ve/veya Meta platformları aracılığıyla yasadışı uyuşturucu satışı" ile ilgili kayıtlar da talep etti.

Covid-19 salgını sırasında tele-sağlık şirketleri; dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, anksiyete ve diğer tıbbi durumların tedavisi için reçeteli ilaçlara yönelik reklamlar yayınlayarak Facebook ve Instagram'dan yararlandı. 

Satıcılar da popüler kilo verme ilaçlarının sahte versiyonlarını Meta sitelerinde lanse etti, bunlardan bazıları henüz FDA onayına sahip değil. Ancak Meta, işaretlenen reklamlardan bazılarını kaldırsa bile, yakında yeni reklamların ortaya çıkacağını söyledi.

Habere göre, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) soruşturmaya dahil oldu ancak konuyla ilgili bir yorumda bulunmadı ve bu tür soruşturmaların her zaman resmi suiistimal suçlamalarına yol açmadığını ekledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Meta da, sentetik uyuşturucuların çevrimiçi satışını durdurmak için Dışişleri Bakanlığı ve diğer yetkililerle birlikte çalıştığını söyledi.

Yasa koyucuların, Meta’yı üçüncü tarafların kendi platformlarında paylaştıklarından sorumlu tutma çabaları, İletişim Ahlakı Yasası'nın 230. Maddesi nedeniyle engellendi; bu madde, birkaç istisna dışında, çevrimiçi platformların üçüncü tarafların paylaştıklarından sorumlu olmadığını söylüyor.