MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündemi değerlendirdi. 

Geçmişteki bütün toplantılarda ayakta konuşan MHP lideri Bahçeli'nin oturarak konuşması dikkat çekti. 15 dakika geç başlayan toplantıda Bahçeli, konuşma metnini de prompter yerine önündeki kağıttan okudu.

 

"GAZETECİLER DIŞARI ÇIKARILDI"

Grup konuşmasının ardından MHP lideri Bahçeli'nin kürsüden inerken güçlük çektiği ve partililerin yardımcı olduğu kaydedildi. Basın mensuplarının MHP liderini beklediği koridor da güvenlik ekibi ve partililer tarafından boşaltıldı.


Fotoğraflar: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

MHP Ankara İl Başkanı Alparslan Doğan şeridin arkasında bekleyen gazeteciler arasında kısa bir gerginlik de yaşandı. Doğan şeridin arkasında bekleyen gazetecilere “Dışarı dışarı, gidin gidin” diye bağırdı. Gazetecilerin tepkisi üzerine Doğan gazetecilerin yanından uzaklaştı.

Daha sonra gazetecilerin yanına gelen Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter,  anlayışlı olmalarını istedi. Hava sıcak olduğu için Bahçeli’nin çay içerek sohbet edeceğini ifade etti.

 

SICAKTAN DOLAYI TANSİYON HAREKETLİLİĞİ YAŞADI

Parti yetkilileri Bahçeli'nin sıcaktan kaynaklı bir tansiyon hareketliliği yaşadığını açıkladı. Bahçeli bir süre dinledikten sonra TBMM'den ayrıldı.

 

"OYUNU BOZMAK HEPİMİZE DÜŞEN MİLLİ GÖREV"

Bahçeli konuşmasında Diyarbakır ve Mardin'de çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği örtü yangınını değerlendirdi. Yangında hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Bahçeli, Diyarbakır Barosu'nun yangın açıklamasına da ser sözler tepki gösterdi. 

Bahçeli "Diyarbakır Barosu'nun sipariş açıklamasıyla hangi emeli canlı tutmak istediği gözden uzak tutulamaz. Bin yıllık kardeşliğimizi ateş altına almak isteyen provokatörler az çok bellidir. Onların oyununu bozmak hepimize düşen milli görevdir" dedi.

"HERKES ETEĞİNDEKİ TAŞI DÖKSÜN"

Bahçeli'nin gündemindeki bir diğer konu da 1 Temmuz'da ilk duruşması görülecek olan Sinan Ateş cinayetiydi. Patisinin cinayetle ilişkilendirilmesine sert sözlerle tepki gösteren Bahçeli, konuyla ilgili CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e yüklendi. 

1 Temmuz'daki duruşmayı sadece parti avukatlarının takip edeceğini kaydeden "Ortalıkta gezen kuklaların başlarının tahrikiyle MHP'yi ve Ülkü Ocakları'nı sorgulatamayız. Kim ne biliyorsa mahkemeye sunsun da hepsinin ense tıraşını görelim." dedi. 

Önümüzdeki günlerde  Meclis’e sunulması beklenen vergi düzenlemesine de değinen Bahçeli, "Vergi adaletinin sağlanması konusunda başlatılan kapsamlı çalışmayı son derece olumlu buluyor ve destekliyoruz. Toplam vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin payının düşürülerek doğrudan vergilerin artırılması sosyal ve ekonomik adalete can suyu verecektir. Türkiye ekonomisi çok şükür fırtınadan çıkmıştır" diye konuştu.

Pazar akşamı oynanan Türkiye-Portekiz maçı sonrasında yaşananlara da değinen Bahçeli, "Portekiz maçından sonra özellikle sosyal medyada yapılan dedikoduları, genelde futbolcularımızla ve özelde de Arda Güler evladımızla ilgili yapılan tartışmaları takip ettim.
Arda’nın paylaştığı gibi, Türk’e durmak yaraşmaz. Teknik kadronun ve oyuncularımızın morallerini bozacak her türlü açıklama ve söylentiden özenle imtina edilmesi kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.


Bahçeli, salondan ayrıldıktan hemen sonra İktidar kulesinin bulunduğu
koridorda koltuğa oturarak bir süre dinlendi.

"ANIZ YANGININI BAHANE EDEREK..."

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları: 

* Diyarbakır ile Mardin arasındaki anız yangınlarından zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor, vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum.  Mağduriyet yaşayan insanlarımıza devletimizin cömert eli uzanacaktır.

* MHP olarak sürecin takipçisi olacağımızı bu vesileyle paylaşmak istiyorum. Yangının çıkış nedenleri tespit edilecek, gerekli hukuki tasarruf yapılacaktır.

* Bu konuda biraz sabırlı olmak lazımdır. Anız yangınını bahane ederek potansiyel nefretlerini dışa vuran kimler varsa tescilli Türkiye muhalifidir. 

"BİN YILLIK KARDEŞLİĞİMİZİ ATEŞ ALMAK İSTEYEN PROVOKATÖRLER..."

* Diyarbakır Barosu'nun sipariş açıklamasıyla hangi emeli canlı tutmak istediği gözden uzak tutulamaz. Bin yıllık kardeşliğimizi ateş altına almak isteyen provokatörler az çok bellidir. Onların oyununu bozmak hepimize düşen milli görevdir.

* Puslu havalarda girdikleri deliklerden birer ikişer ortaya çıkarak rant devşirmenin, yalan sahasını genişletmenin yakasından tutmak, milli ahlak ve adaletin varoluş gayesidir. Kürt kökenli kardeşlerimizi istismar edenler tüm çirkin suretleriyle açıktadır. 

"CHP BAŞKANI KALE DUVARLARIMIZI TAŞA TUTUYOR"

* Bazı televizyon kanalları, satılmış köşe yazarları MHP ile yatıp MHP ile kalkıyorlar. Bunlara siyaseten her türlü desteği verip sözcülüğüne talip olan CHP'nin başkanı da kale duvarlarımızı taşa tutuyor.

* Bu şahsın o iki kişi diyerek sistematik suçlayıp saldırdığı değerli arkadaşlarım, benim ülküdaşlarımdır ve partimizin saygın isimleridir.

* CHP Genel Başkanı bizim iki arkadaşımıza değil, sağında solunda yuvalanan Türkiye düşmanlarına baksa daha tutarlı, daha dengeli davranış içinde olacaktır. Bizim tek bir ülküdaşımız bile bunların alayına yetecektir.

* Bizi Türkiye İttifakı denen harabeye davet etmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Kurnaza bakar mısınız? Cumhur İttifakı'na karşı başlattığı yarma harekatını takdim etmek için olmadık metodları devreye sokuyor. 

DAVAMIZI 3-5 ÇAPULCUYA SORGULATMAYIZ

* 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü başlayacak mahut cinayet davasıyla partimizi ve Ülkü Ocaklarını ilişkilendirmek için tek ayak üzerinde kırk yalan söylerler. Uydurulmuş ve üretilmiş tezviratlarla oyalanırlar.

* Şu hususu özellikle ifadeye mecburum ki, kimin kimlerle iş tuttuğunu, sağda solda nelerin konuşulduğunu, hangi iftira düzeneklerinin hazırlandığını çok iyi biliyor ve bunların hepsini takip ediyoruz.

* Davamızı üç beş çapulcunun keyfine göre yargılatmayız. Ortalıkta gezen kuklaların, cenaze üzerinde tepinen nebbaşların, onlara gaz veren onursuzların tariz, tazyik ve tahrikiyle Milliyetçi Hareket Partisi’ni ve Ülkü Ocakları’nı sorgulatmayız.

* Bizi sindirmeye çalıştıklarını görmediğimiz mi sanılıyor? Bizden taviz istenildiğini bilmediğimiz mi zannediliyor? Yazılan hain senaryonun üst aklını, büyük resmini, ağaçların ardındaki ormanı fark etmediğimiz mi düşünülüyor?

* Eğer böyleyse zeka özürlü muhataplarının aklına şaşarım, hattızatında hepsine de acırım.
Milliyetçi Hareket Partisi’yle aşık atılamaz, boy ölçüşmeye hiç kimse cüret edemez.Fason bir 12 Eylül iklimi oluşturup davamızı ve partimizi sanık olarak afişe etmeye kalkanların da alınların karışlar, külahlarını ters giydiririm.

* 1 Temmuz’da başlayacak söz konusu davaya sadece avukatlarımız katılacak, bunun dışında hiç kimse orada bulunmayacaktır. Herkes eteğindeki taşı döksün de şahit olalım. Kim ne biliyorsa, hangi belge, bilgi ve bulguya sahipse, mahkemeye sunsun da hepsinin ense tıraşını görelim.

* Milliyetçi Hareket Partisi ile Ülkü Ocakları’nı en küçük bağ ve bağlantısı olmayan bir cinayetle irtibatlandırıp suçlayanlara, bu can bu bedende olduğu müddetçe hakkımı helal etmeyeceğim, ya bu dünyada ya da mahşerde hepsiyle tek tek hesaplaşacağım.

VERGİ ÇALIŞMALRINI OLUMLU BULUYOR DESTEKLİYORUZ

* Vergi adaletinin sağlanması konusunda başlatılan kapsamlı çalışmayı son derece olumlu buluyor ve destekliyoruz. Toplam vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin payının düşürülerek doğrudan vergilerin artırılması sosyal ve ekonomik adalete can suyu verecektir.


* Türkiye ekonomisi çok şükür fırtınadan çıkmıştır. Enflasyonda düşüş trendi başlamıştır. Cari açığı azaltacak, yatırımı teşvik edecek, istihdam ve büyüme artışıyla birlikte bütçe disiplinini sağlayacak, aynı şekilde yapısal reformları başaracak ekonomi programına güveniyoruz ve en kötü günlerin geride kaldığına inanıyoruz.

* Motor kurye gelirlerine ve garson bahşişlerine muafiyet getirileceği ortadayken, vergi alınacağını iddia edip korku aşılayanlar samimiyet ve dürüstlük fukarası bir avuç art niyetlidir.

* Meclis’e sunulması beklenen düzenlemeden anladığımız kadarıyla, motor kurye faaliyetlerinden doğan ticari kazançlar basit usulde vergilendirilecek, bahşiş gelirleri normal ücret gelirleriyle ilişkilendirilmeyecek ve hizmet bedelinden ayrı gösterilerek KDV’ye tabi tutulmayacaktır.

* Bu gerçekler karşısında ortamı bulandırmanın siyaseten ve ahlaken hiç kimseye yararı da dokunmayacaktır.