ABD'de tutuklandığı cezaevinde intihar ederek yaşamına son veren ünlü milyarder ve iş insanı Jeffrey Epstein hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. 18 yaşından küçük kızlara cinsel istismarda bulunduğu ve fuhuş ağı oluşturduğu suçlamalarıyla tutuklanan Epstein'ın siyasetten gösteri dünyasına kadar pek çok ünlü isimle olan ilişkisi dikkat çekiyor.

Çarşamba günü, Epstein'ın kurbanlarından biri olan ve Prens Andrew ile fotoğraflarıyla dikkat çeken Virginia Giuffre'nin 2015'te Epstein'ın ortağı Ghislaine Maxwell'e karşı açtığı davaya ait 946 sayfalık mahkeme belgelerinin mührü açıldı. 2017'de sonuçlanan davada pek çok önemli belge yer aldı. Dosyalar, temyiz için son tarih olan çarşamba gecesi saat 18.30'un geçmesinin ardından 3 Ocak'ta New York Güney Bölgesi tarafından kamuoyuna açıklandı.

PRENS ANDREW VE 17 YAŞINDAKİ GENÇ KIZ

Geçtiğimiz haftalarda Epstein'ın Polonyalı bir kurbanı, Epstein'ın her şeyi kaydettiğini, sürekli fotoğraf çektiğini belirtmişti. Kamuoyuna açıklanan dava belgelerinde de birbirinden şoke edici detaylar yer alıyor. Basına yansıyan belgelerdenözellikle Johanna Sjoberg'in ifadeleri dikkat çekiyor.

Johanna Sjoberg, Mayıs 2016'da Palm Beach Atlantic Üniversitesi'nde 20 yaşında öğrenciyken, bir yabancı olan Maxwell ona yaklaştı ve ona kişisel asistan olarak iş teklif etti. Sjoberg, 2001 yılında Epstein için çalışmaya başladı. Sjoberg de Epstein'ın seks tuzaklarının içinde yer aldı ve adı Prens Andrew ile anılan bir diğer kurban Virginia Roberts'ın reşit olmadığını bildiğini söyledi.

Roberts, 2000 yılında, Donald Trump'ın Palm Beach'teki Mar-a-Lago tatil beldesinde soyunma odası görevlisi olarak çalışırken Maxwell tarafından işe alınmıştı.

Sjoberg şunları ekledi: "O zamanlar onun bir ailesi olmadığı veya ailesinden uzaklaştığı izlenimine kapılmıştım. Bana öyle geldi ki, onu evlat edinmişlerdi, çocukken değil ama onunla ilgileneceklerdi."

İDDİALARI SUSTURMAK İÇİN 12 MİLYON DOLAR ÖDEMİŞ

Sjoberg ayrıca Virginia Giuffre'nin Epstein'ın Manhattan'daki malikanesinde Prens Andrew ile birlikte olduklarını iddia etti. Giuffre de daha sonra kendisinin ve Prens Andrew'un o akşam Epstein'ın evinde seks yaptığını söyleyecekti. Sjoberg, Prens'in onun göğsünü ellediğini söyledi.

Belgelerde "Johanna, Virginia'nın 17 yaşındayken Jeffrey Epstein'ın New York'taki malikanesinde Prens Andrew ve Ghislaine Maxwell ile birlikte yaşadığına tanık olduğunu doğruladı" ifadesine yer verildi.

Dük, Giuffre'nin 17 yaşındayken kendisine cinsel saldırıda bulunduğuna dair iddiaları üzerine 2022'de Giuffre'ye 12 milyon dolar tazminat ödediği bildirildi, ancak Giuffre bunu daima reddetti. 

Ortaya çıkan belgelerdeki bir diğer iddia ise popun kralı olarak nitelenen Michael Jackson ile ilgili. Belgelere göre; Jeffrey Epstein, Michael Jackson tarafından Palm Beach'teki evinde ziyaret edildi.

SİHİRBAZLIK NUMARALARINI EPSTEIN'IN EVİNDE DE SERGİLEMİŞ

Epstein davasına adı karışan isimler arasında sihirbazlık numaralarıyla tüm dünyada ünlenen Davip Copperfield de yer alıyor.
Davada görülen belgelere göre; Epstein kurbanlarından biri olan Johanna Sjoberg, Epstein'ın evinde David Copperfield ile tanıştığını söyledi. 

Yeni açıklanan mahkeme belgeleri, Johanna Sjoberg'in ifade sırasında ünlü sihirbazın Epstein'ın evinde akşam yemeği yediğini ve kendisine yeni kızlar getirmek için para alıp almadığını sorduğunu gösteriyor.

Sjoberg, 18 Mayıs 2016'daki ifadesinde Copperfield ile Epstein'ın evinde bir akşam yemeği sırasında tanıştığını söyledi ancak toplantının ne zaman ve nerede gerçekleştiğini söylemedi: "Birisi beni evden aradı ve orada olacağını, akşam yemeğine gelmek istersem onunla buluşabileceğimi söyledi."

Sjoberg, Copperfield'ın geldiğinde evde olmadığını, bu yüzden tanışmadığı ve çok genç görünen başka bir kızla birlikte beklediğini söyledi: "Ona hangi okula gittiğini sordum, bölgedeki kolejlerden birine gidip gitmediğini öğrenmek için dürttüm ama okulun adını tanıyamadım. Bu yüzden onun üniversite çağından daha genç olabileceğini düşündüm, ancak kendi akıl sağlığım için onun arkadaşlarından birinin kızı olduğunu varsaymak zorunda kaldım."

Sjoberg, Copperfield'ın yemekte sihir numaraları yaptığını ve onun Epstein'ın arkadaşı olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Akşam yemeğinde Copperfield, Epstein'ın genç kızlarla ilişkisini Sjoberg'le tartıştı. Sjoberg, "Kızların başka kızlar bulmak için para aldıklarını bilip bilmediğimi sordu" dedi. 

MICHAEL JACKSON DA O EVDE

Johanna Sjoberg, Michael Jackson'la Epstein'la birlikteyken tanıştığını söyledi.

Jackson'a masaj yapıp yapmadığı sorulan Sjoberg, "Yapmadım" cevabını verdi. Jackson Haziran 2009'da 50 yaşında hayatını kaybetti ve pek çok defa pedofili ile suçlandı.

Epstein'ın Palm Beach'teki malikanesi, genç kızlara cinsel tacizde bulunduğu birkaç yerden biriydi. Donald Trump'ın Mar-a-Lago'suna 1,6 kilometre uzaklıktaki sahil arazisi 2020'de 21.995 milyon dolara satışa çıktı ancak 18 milyon dolara satıldığı düşünülüyor. Florida merkezli bir geliştirici olan Todd Michael Glaser, şimdi mevcut evi yıkıp yerine yeni bir ev inşa etmeyi planlıyor.

Ağustos ayında, eski Pop Kralı'nın kendilerine çocukluk dönemlerinde yıllarca cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden iki adamın açtığı davalar yeniden gündeme geldi. Kaliforniya 2. Bölge Temyiz Mahkemesi'nden üç yargıçtan oluşan bir kurul, Wade Robson ve James Safechuck'un davalarının bir alt mahkeme tarafından reddedilmemesi gerektiğine karar verdi.

İki adam, 2019 HBO belgesel dizisi Leaving Neverland'de hikayelerini anlatmalarıyla daha çok tanındı. Jackson ailesi ise dört saatlik belgesele, 2005 yılında çocuk tacizi suçlamasından beraat eden bir adamın kamu önünde linç edilmesi diyerek şiddetle itiraz etmişti.

STEPHEN HAWKING'iN PARTİSİ

Epstein'ın tuttuğu belgelerden, davalardaki şimdiye kadar gizli tutulmuş ifadelere kadar skandal fuhuş olayıyla ilgili daha pek çok isim ortaya çıkcak gibi görünüyor. Hatta bu isimlerden biri de ünlü fizikçi Stephen Hawking.

Epstein'dan Ghislaine Maxwell'e gönderildiği anlaşılan bir e-postada, Ghislaine Maxwell'in, engelli fizikçi Profesör Stephen Hawking'in 2008 yılında Epstein'in özel adasına yaptığı gezi sırasında pedofili partisine katıldığı yönündeki yorumları çöpe atmasını istediği görülüyor.