Microsoft Çin'deki çalışanlarına eylül ayından itibaren iş için yalnızca iPhone kullanmalarını ve Android'i bırakmalarını zorunlu kıldı.

Bloomberg tarafından görülen şirket içi bir nota göre; ABD'li şirket yakında Çin merkezli çalışanlarının iş bilgisayarlarına veya telefonlarına giriş yaparken kimliklerini doğrulamak için yalnızca Apple cihazlarını kullanmalarını zorunlu kılacak.

Microsoft'un küresel Güvenli Gelecek Girişimi'nin (SFI) bir parçası olan bu önlem, Çin'deki yüzlerce çalışanı etkileyecek ve çalışanların artık Microsoft Authenticator şifre yöneticisini ve Identity Pass uygulamasını kullanması gerekecek.

Notta ayrıca; Microsoft'un Huawei ve Xiaomi gibi yerel akıllı telefonlardan kurumsal kaynaklarına erişimi engellemeyi seçtiği, çünkü ülkede Google'ın mobil hizmetlerinden yoksun oldukları belirtildi. 

iPHONE 15 ALINACAK

Şirket, Huawei veya Xiaomi tarafından üretilen cihazlar da dahil olmak üzere Android telefon kullanan tüm personele bir kerelik iPhone 15 sağlayacak.

Mayıs ayında Genel Müdür Yardımcısı Charlie Bell, "Microsoft'ta güvenliği her şeyden önce, diğer tüm özelliklerin üzerinde, en önemli önceliğimiz haline getiriyoruz" demişti.

Şirket SFI ile son yirmi yıldaki en iddialı güvenlik revizyonunu gerçekleştirme sözü verdi.

Diğer adımların yanı sıra Microsoft, bulut güvenlik açıklarını ele almak için daha hızlı hareket edeceğini, bilgisayar korsanlarının kimlik bilgilerini çalmasını zorlaştıracağını ve çalışanlar için çok faktörlü kimlik doğrulamayı otomatik olarak uygulayacağını söyledi.