Yapay zekâ alanında dikkat çeken adımlar atan OpenAI ve Microsoft'un yeni bir proje üzerinde çalıştıkları basına yansıdı. Projenin, milyonlarca özel sunucu çipi kullanan ve maliyeti 100 milyar dolara kadar çıkabilen benzeri görülmemiş bir süper bilgisayar planlama üzerine olduğu konuşuluyor.

"Stargate" olarak adlandırılan ABD merkezli süper bilgisayar, aslında beş aşamalı bir planın merkezi parçası olacak ve 2028'de faaliyete geçebilecek.

Microsoft sözcüsü konuyla ilgili net bir yorum yapmasa da şirketin, öncü yapay zekâ altyapısı oluşturma konusundaki yeteneğini vurguladı ve şunları söyledi: "Yapay zekâ kapasitesinin sınırlarını zorlamaya devam etmek için gereken yeni nesil altyapı yeniliklerini her zaman planlıyoruz."

Basına sızan bilgilere göre, halihazırda OpenAI'ye 13 milyar dolardan fazla taahhütte bulunan Microsoft, muhtemelen Stargate için de finansman sağlayacak. Ancak Microsoft'un projeye katılımı da OpenAI'nin yapay zekâ yeteneklerini artırma vaadini yerine getirmesine bağlı.

100 KAT DAHA PAHALI

Rapora göre süper bilgisayar, şu anda faaliyette olan en büyük veri merkezlerinden 100 kat daha pahalı olabilir.

Stargate aynı zamanda şu anda Microsoft'un ülke genelindeki veri merkezlerinden OpenAI'ye sağladığı bilgi işlem gücünü çok aşma potansiyeline sahip ancak bunu yapmak için en az birkaç gigawatt güce ihtiyaç duyacak. Kaynaklar, projeye güç sağlamak için yeterli enerji kaynağı bulmanın da zorluklar yaratabileceğini ve iki şirketin muhtemelen nükleer enerji gibi alternatif enerji kaynakları kullanmaktan bahsettiğini söyledi. 

Ayrıca çiplerle ilgili çözülmesi gereken sorunlar da var. AI çiplerine olan talep, başta Nvidia olmak üzere seçilmiş birkaç şirketin piyasayı domine etmesine olanak sağlayacak şekilde yüksek bir seviyeye ulaştı. Altman bu durumu "acımasız" olarak tanımlarken, yaşadığı hayal kırıklığını dile getirmişti.

Çip ikilemi, Stargate konusunda hâlâ çözülmesi gereken birkaç ayrıntıdan sadece biri. Projeye yakın kişiler, şirketin ayrıca çiplerin aşırı ısınmasını önlemenin de bir yolunu bulması gerektiğini belirtti.

Stargate'in nereye yerleştirileceği veya yalnızca bir veri merkezinde mi yoksa yakındaki birkaç merkezde mi kurulacağı ise henüz belli değil.