ABD'de gündem Louisiana eyaletinde 2 yıl önce yaşamını yitiren genç kadının ölümü... 

Dışarıdan bakınca mutlu bir aile gibi görünen Fletcher ailesinin 36 yaşındaki kızları Lacey Fletcher, 2022 yılında evde ölü bulunmuştu. Genç kızın cansız bedeni ailenin kanepesi üzerinde dışkı ve idrar ile birlikte adeta erimiş bir şekilde tespit edilmişti. 

2002 yılından yani yaklaşık 16 yaşından beri sokağa çıkmadığı anlaşılan kadının ölmeden önceki son 12 yıl boyunca da kanepeden hiç kalkmadığı ve cansız bedeni bulunduğunda ise sadece 43 kilogram ağırlığında olduğu açıklandı. 

Ailesinin yeterli beslemediği ve adeta işkence yaptığı genç kadının ailesi ise olaydan kısa bir süre sonra gözaltına alındı. ABD medyasında, genç kadının kurtçuklar içerisinde "eriyerek" öldüğü belirtilirken hakim bu ay cani  ebeveynler hakkında kararını verdi. 

Mahkeme Sheila ve Clay Fletcher'a 20'şer yıl hapis cezası verdi.

Genç kadının otopsisini yapan adli tabip Ewell Bickham, "Genç kadının ölüm sebebi akut ilgisizlik. Bu olay yüzünden 2 yıldır travma yaşıyorum. Her türlü ölüm ve ceset gördüm fakat Lacey'nin başına gelenler gibi bir şeyi hiç görmemiştim. Kimse böyle ölmeyi hak etmiyor" dedi. 

Adli tabibe göre Lacey çürümüş derisi yüzünden kanepeye 'kaynaşmıştı' ve bulunduğunda kemikleri vücudundan dışarı çıkmıştı.

Ailenin dışarıdan mutlu bir tablo çizdiği ortaya çıktı.

Bölge savcısı Sam D'Aquilla da verilen hapis cezasının ardından, "Hayvanınıza bile bölye davranmazsınız" dedi.

Fletcher ailesi ise masum olduklarını öne sürerken, Lacey'nin akli dengesinin yerinde olduğunu ve asperger sendromu ve sosyal anksiyeteden muzdarip olduklarını öne sürdü. Cani aile, polise Lacey'nin oturma odasındaki kanepeden ayrılmayı reddettiğini, yemeklerini getirdiklerini ve kanepeye onun için bir lazımlık koyduklarını söylediler.

Ayrıca Lacey'nin gözleri dışında herhangi bir kasını hareket ettirmesini engelleyen nörolojik bir bozukluk olan bir sendromdan muzdarip olduğunu iddia ettiler.

Ancak vakayı ve aileyi tanıyan birkaç kaynak bunun yanlış olduğunu söyledi ve suçu doğrudan Fletcher'lara yükledi.

KORKUNÇ DETAYLAR

Dava dosyasına göre, Lacey'nin ailesi onu 2000 yılında, 14 yaşındayken bir psikoloğa götürmüş ve şiddetli sosyal anksiyeteden muzdarip olduğunu aktarmış.

Lacey olmadan 2010 yılında doktora geri dönmüşler ve Lacey'nin evlerinden çıkmayı reddettiğini ve yere idrar ve dışkısını yaptığını söylemişlerdir.

Bunun üzerine doktor hastaneye yatırılmayı düşünmelerini söylemiş, ancak bunu hiç takip etmemişler.

"KIZLARI OLDUĞUNU BİLE BİLMİYORDUK"

Fletcherları 25 yıldır tanıyan yakın aile dostları Jess Easley, her hafta bir araya gelmelerine rağmen bir kızları olduğunu hiç bilmediğini söyledi.

New York Post'a konuşan Easley, "Clay ve Sheila örnek vatandaşlar gibiydiler. Hoş, yumuşak sözlü. Ya da biz öyle sanıyorduk. Olanlar karşısında şokun ötesindeyim. Hayatımda hiç bu kadar kalbim kırılmamıştı" dedi.

İngiltere'nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail de adli patolog Dana Troxclair'in raporunu aktardı. Troxclair, Lacey'nin vücudunun basınç ülserleriyle delik deşik olduğunu ve "kemiklerin açıkta kalan yüzeyine gömülü polarize lifler ve kurtçuklar" ile kronik kemik enfeksiyonu yaşadığını tespit etti.

Troxclair, "Kurtçuklar perinede ve dekübit ülserlerinin olduğu bölgelerde mevcuttu. Kurtçuklar ölümden sonra ortaya çıkmış olsaydı, göz, kulak veya burun bölgesinde en azından minimal düzeyde yumurta veya larva bulunması gerekirdi" dedi.

Talihsiz kadının ölüm nedeni, kemik enfeksiyonu, uzun süreli hareketsizlik, aşırı yetersiz beslenme ve "özel ihtiyaçları olan bir bireyin ciddi kronik ihmali" dahil olmak üzere birçok koşulun birleşimine bağlı sepsis olarak listelendi.