Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, ultraliberal deneyini Dünya Ekonomik Forumu'nda sunmak için Davos'a gitti. Milei'nin Dışişleri Bakanı, Ekonomi Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile birlikte tarifeli uçakla İsviçre'ye seyahat etmesi dikkat çekti.

Rakipleri tarafından 'deli' olarak nitelendirilen Milei, Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'na giderken uçakta yolcularla selfie çektirdi. Etkinliğin 'sosyalist gündemi' olduğunu söyleyen Milei çeşitli eleştirilerde bulundu.

Uçakta gazeteciler tarafından Davos'taki planları sorulan Milei, "dünyaya sadece sefalet getirecek olan '2030 sosyalist ajandası' tarafından kirletilen bir forumda özgürlük fikirlerinin tohumlarını saçmayı" amaçladığını söyledi. 

(Arjantinli yöneticiler tarifeli uçaklarla 18 saatlik bir yolculuk gerçekleştirdi. Soldan sağa: Dışişleri Bakanı Diana Mondino, Genelkurmay Başkanı Nicolás Posse, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei; Ekonomi Bakanı Luis Caputo ve Arjantin Devlet Başkanı Sekreteri Karina Milei... )

Milei, sosyal medya platformu X üzerinden uçakta çektiği videoları paylaştı. Milei'nin Sözcüsü Manuel Adorni ise Arjantin hükümetinin bu seyahatte 300 bin dolardan fazla tasarruf ettiğini açıkladı. 

Davos gezisi, Arjantin'in sağcı başkanı Milei'nin geçen ay göreve gelmesinden bu yana yaptığı ilk yurtdışı turu. 

SOSYAL HAREKETLERE KARŞI SERT ÖNLEMLER

Milei geçtiğimiz ay, onlarca tartışmalı ekonomik önlemi içeren geniş bir kapsamlı bir kemer sıkma programı açıklamıştı.

Milei'nin kararnamesi devlete ait şirketlerin özelleştirilmesinin önünü açarken, işçilerin çeşitli haklarını ortadan kaldırdı ve ihracat sınırlamalarına son verdi. Ayrıca  konut kiralama ve arazi mülkiyeti yasalarını yabancı yatırıma izin verecek şekilde değiştirdi.

Öte yandan binlerce Arjantinli Milei'nin programını protesto etmek için sokaklara dökülürken Milei kendisine karşı yapılan gösterileri yasakladı.

IMF'DEN BÜYÜK DESTEK

Ayrıca Milei'nin programının ardından Arjantin, aşırı sağcı liderin "iddialı istikrar planını" kutlayan Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkilerinde yeni bir aşamaya girdi.
IMF heyeti geçen hafta Arjantin'i ziyaret etti ve kredi programından 4,7 milyar doların serbest bırakılması için teknik bir anlaşmaya vardı. Davos'ta ise Milei'nin  IMF Başkanı Kristalina Georgieva ile görüşeceğini doğruladı.