Arjantin'in çılgın Devlet Başkanı Javier Milei, yeni kitabının tanıtımında yaptığı sahne şovuyla yine olay yarattı.

Yüksek enflasyona çare olarak sosyal harcamaları hızla azaltan ve sendikaların sokağa dökülmesine yol açan aşırı sağcı Arjantin lideri, dün "Kapitalizm, Sosyalizm ve Neoklasik Tuzak" isimli yeni kitabını binlerce kişinin katıldığı bir gösteriyle tanıttı.

Kitap tanıtımından çok rock konserini andıran etkinlikte Milei kendisiyle özdeşleşen dağınık saçları ve deri ceketiyle sahneye çıkıp Arjantinli La Renga grubunun Panic Show isimli şarkısını söyleyerek kalabalığı coşturdu.

"Ben kralım. Ben aslanım" diye bağıran Milei, "Kahvaltıda seçkinleri yiyorum" sözlerini içeren şarkıyı Buenos Aires'teki Luna Park salonunda 8 bin kişilik kalabalık önünde söyledi.

Kendisini "anarko-kapitalist" olarak tanımlayan Milei'nin şovu sert eleştirilere de yol açtı. Birçok muhalif isim ve siyasi yorumcu, ülke derin bir ekonomik kriz içindeyken Arjantin liderinin siyasetten çok şov yaptığını belirtti.

Ülkede Milei'nin kemer sıkma politikaları nedeniyle yoksulluk ve kamuda işten çıkarmalar hızla artarken, birçok sendika sokakta hükümeti protesto ediyor.