Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir anket, milyoner Amerikalıların çoğunluğunun, Başkan Joe Biden'ın yeniden seçilmesi halinde uygulamayı planladığı vergi sistemini desteklediğini ortaya koydu.

Ankete göre, yüksek gelirli Amerikalılar, artan eşitsizliğin demokrasi için bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor ve zenginliğin tek elde toplanmasının siyasi nüfuz yaratma riskine dikkat çekiyor.

ANKETTE İLGİNÇ SONUÇLAR

YouGov'un 1 milyon dolardan fazla varlığa sahip Amerikalılarla yaptığı bir anket, çoğunluğun Biden'ın kasım ayında yeniden seçilmek için uygulamak istediği vergi sistemini desteklediğini gösterdi.

Ankete katılan 800 kişinin neredeyse yüzde 60'ı, 100 milyon doların üzerindeki gelir vergisi marjinal oranlarının mevcut en yüksek oran olan yüzde 37'den daha yüksek olmasını destekleyeceklerini söyledi.

Dünyanın en büyük ekonomisinde artan eşitsizlik seviyelerinden endişe duyan yüksek gelirli Amerikalılar, hızla artan eşitsizliği demokrasi için de bir tehdit olarak gördüklerini belirtti.

Ayrıca ankete katılanların büyük çoğunluğu,  aşırı zenginliğin tek elde toplanmasının bazı vatandaşların siyasi nüfuz elde etmesine olanak sağladığını belirtti.

Vatansever Milyonerler Başkanı Morris Pearl, "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki milyonerlerin çoğu, şu anda gördüğümüz eşitsizliğin ulusumuzu istikrarsızlaştırdığını anlıyor. Çok geç olmadan bu konuda gerçekten bir şeyler yapmalıyız" dedi.

Anket, en üst gelir grubundakilerin yüzde 45'inin Biden'ın ekonomiyi daha iyi yöneteceğini düşündüğünü gösterdi. Sonuçlar ayrıca bu kesim arasında Trump'ı destekleyenlerin oranının yüzde 40 olduğunu ortaya koydu..

Katılımcıların yüzde 62'si ise milyarderlerin daha yüksek vergilerden kaçınmak için ülke değiştirmesini engellemek amacıyla kurulacak bir küresel koordinasyonu destekleyeceğini açıkladı.

Yüzde 59 ise, küresel liderlerin Brezilya'da yapılacak G20 toplantılarında görüşecekleri yüzde 2'lik vergiyi desteklediklerini söyledi.

ADAYLAR NE VADEDİYOR?

ABD Başkanı mart ayınca milyarderlerin en az yüzde 25 vergi ödemesi gerektiğini söylemişti. Ancak Biden daha önce defalarca milyarderler vergisi çıkarma sözü vermesine rağmen, böyle bir önlemin Kongre'den geçmesi pek olası görülmüyor.

Yönetim ayrıca gelir vergisinde en yüksek marjinal oranı yüzde 39,6'ya yükseltmek istiyor.

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump ise 2017 yılında yaptığı bir dizi vergi indirimini yenilemek istiyor. Beyaz Saray'a göre bu hamle, çok zenginlerin normal Amerikalılardan çok daha az vergi yüküne sahip olduğu bir statükoyu koruyacak.