MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi ve özel okullarda kendisi vermesi gereken milli eğitimi, “Değerler Eğitimi”adı altında imzaladığı protokollerle, gerici ve adı çocuk tecavüzü skandallarına karışan vakıflara devretmeye devam ediyor.

508 YIL CEZA UNUTULDU

Milli Eğitim Bakanlığı, Karaman’da 7 yıl önce, 9-10 yaşında 45 çocuğun tecavüze uğradığı skandalına adı karışan ve sanıkların 508 yıl hapis cezasına çarptırıldığı Ensar Vakfı ile yine masaya oturdu.

Toplumun tepkisine rağmen bu vakfa okulların kapısını ardına kadar açan MEB, bu kez de Ensar Vakfı ile milyonlarca ortaokul ve lise öğrencisini ‘yarışma’ adı altında bir araya getiriyor. Ensar Vakfı’nın mayıs ayında yapacağı, “Sana Emanet” adlı yarışmasını resmi yazıyla tüm Türkiye’deki teşkilatına duyuran MEB, öğrenci ve öğretmenlerin yarışmaya katılması talimatı verdi.

ÖZEL BÜRO İMZALADI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu adına Özel Büro Daire Başkanı Hatice Özdemir tarafından imzalanan resmi emir, Ensar Vakfı’nın yarışma şartnamesi eklenip 81 ildeki tüm ilçe ve okul müdürlüklerine gönderildi.

TARiKATLARA SÖZÜNÜ TUTTU

Yusuf Tekin, 7 ay önce Milli Eğitim Bakanı olarak atandı. Ensar Vakfı’nda 45 çocuğun cinsel istismara uğradığı Karaman’daki skandal sırasında Karaman Milli Eğitim Müdürü olan ve böyle bir yurttan haberi olmadığını söyleyen, sonradan yurtta çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkan Asım Sultanoğlu’nu Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü olarak atadı. Tepkilere rağmen Sultanoğlu’nu görevden almadığı gibi 3.5 ay önce TBMM’de yaptığı bütçe konuşmasında, tarikat ve cemaatlerle protokol yapmaya devam edeceklerini söyledi.

PEYGAMBERİN AHLAKINI ENSAR VAKFI ANLATACAK

Ensar Vakfı’nın “Sana Emanet” adlı yarışmasına katılacak olan öğrenci ve öğretmenlere öncelikle vakfa ait Ensar Yayınevi’nce bastırılan, “40 Derste Hadis” ve “40 Derste Kuran-ı Kerim” kitapları okutulacak. Kitapların öğrencilere okutulma amacı, “Hz. Peygamberin güzel ahlakından örnekler taşımaktadır” diye açıklandı.

HEDEFLERİ: DERSLERE İLGİYİ ARTTIRMAKMIŞ (!)

Ensar Vakfı, ortaokul ve liselerin katılacağı “Sana Emanet” yarışmasının amacını şöyle açıkladı: Ortaokulda seçmeli, ‘Peygamberimizin Hayatı’ dersini daha etkili hale getirmek. Siyer dersine ilgiyi artırmak. Hz. Peygamber’in güzel ahlakının tanınmasını sağlamak. Peygamberin güzel
ahlakının öğrencilerde erdemli davranışlara dönüşmesini sağlamak. Öğrencilerde kitap okuma alışkanlığını arttırmak. Kuran-ı Kerim derslerini etkili bir şekilde öğretmek.

PARA YAĞDIRACAKLAR

Yarışmaya Türkiye’deki tüm resmi ve özel ortaokulların 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile lise 9. ve 10. sınıf öğrencileri ile İHL hazırlık sınıfları katılacak. Dereceye girecek 608 öğrenciye 681 bin TL, 36 öğretmen ve müdüre 114 bin TL olmak üzere toplamda 795 bin TL para ödülü dağıtacak.

DERSLERE GİRİYORLAR

Sivil toplum adı altında Ensar Vakfı gibi iktidara yakın birçok vakıf ve dernek okullarda yarışmalar yapıp, derslere giriyor. Bu gücü, MEB Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve MEB Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi’nden alıyorlar. Ensar Vakfı da şartnameye, yarışmayı aynı yönergelerle yaptığını yazdı.

ÖĞRENCİYE 10 BİN ÖĞRETMENE 5 BİN TL

Birinci olan öğrenciler 10 bin, ikinciler 7 bin 500, üçüncüler 5 bin TL ödül alacak. Öğrencisi dereceye giren öğretmen ve okul müdürlerine de 5 bin TL verilecek. Yarışma, 18-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak.