Boşanma aşamasındaki eşi Mine Kocadağ’ı (26) öldürmekle suçundan tutuklanan Mithat Kocadağ'ın (31), Denizli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü. Mithat Kocadağ'ın SEGBİS ile katıldığı duruşmada, Mine Kocadağ’ın ve sanığın yakınları, tarafların avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, Mithat Kocadağ’ın televizyon programında anlattıkları ve ifadelerinde söylediklerine, Adli Tıp Kurumu raporlarına, tanık beyanlarına, telefon kayıtlarına ve sanığın mahkemedeki savunmalarına yer vererek, “Elde edilen bulgular ışığında sanığın boşanma aşamasındaki eşini boğarak öldürdüğü sabittir. Telefon kayıtlarındaki incelemelerde ortaya çıkan ‘bir ceset ne kadar sürede bozulur’ gibi aramalarla suçu tasarladığı kesindir. Cinayetten sonra kayıp başvurusunda bulunarak kolluk kuvvetlerini oyalamıştır. Bu nedenle tahrik ve takdir indirimleri uygulanmaksızın ‘kadına karşı tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye mütalaa verdi.

Mine Kocadağ’ın ailesinin avukatları ve bakanlık avukatları da haksız tahrik ile takdir indirimlerinin uygulanmamasını talep ederek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

SON SÖZÜ SORULDU

Son sözü sorulan sanık Mithat Kocadağ, “Eşimle mutlu olalım diye hep geçinmeye çalıştım. Olay günü bir anlık cinnet getirdim. Ağzını mı kapattım hatırlamıyorum. Bir anda oldu. Bir anlık cinnetle oldu, çok pişmanım. Aileme, eşimin ailesine ve oğluma yaşattıklarım için pişmanım. Çocuğumun yüzüne bakacak halim yok” dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından hükmü okudu. Mevcut deliller ışığında kasten öldürme suçunun sabit görüldüğü, telefonda yapılan ‘bir ceset ne kadar sürede bozulur’ şeklindeki arama ile olay günü arasındaki sürenin 2,5 gün olduğu, bu sürenin sanığın kararından geri dönmesi için yeterli bir süre bulunduğu, fakat sanığın öldürme kararında sebat ettiğinin kabul edildiği, öldürme suçunun kadına karşı olmasının mahkemece ağırlaştırıcı neden kabul edildiği belirtilerek, bu nedenle ‘kadına karşı tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Mahkeme heyeti ayrıca uzun süre kolluk kuvvetlerinin oyalanması nedeniyle takdiri indirim uygulamadı. 

NELER YAŞANMIŞTI?

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında, kayıp olan bir çocuk annesi Mine Kocadağ’ın bulunması için ailesi kayıp başvurusunda bulundu. İlerleyen günlerde konu bir televizyon programında gündeme getirildi. Programa konuk olan Mithat Kocadağ da yaklaşık bir ay boyunca düzenli katıldığı yayınlarda eşinin bulunmasını istedi. Daha sonra yaşanan gelişmeler kayıp olayının bir cinayet olabileceği şüphesini doğurdu. Bir süre gerçekleri anlatmayan katil zanlısı Mithat Kocadağ, ocak ayındaki son canlı yayını sırasında cinayeti itiraf etti. Eşi ile tartıştığını, tartışma sırasında ittiğini ve düşerek başını çarptığını, bu nedenle öldüğünü söyleyen şüpheli, daha sonra ise boynunu sıktığını anlattı.

Cesedi Pamukkale ilçesine bağlı Karahayıt Mahallesi’nde çalıştığı otelin bahçesine gömdüğünü söyleyen Mithat Kocadağ, canlı yayın sırasında Denizli Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekiplerine cesedin yerini tarif etti. Mine Kocadağ’ın cesedi çürümüş halde bulunduğu yerden çıkarıldı. 6 aydır toprak altında bulunan cesetteki bozulmalar nedeniyle bazı kriminal testler yapılamadı. Gözaltına alınan sanığın telefon kayıtları incelendiğinde; ‘Bir ceset ne kadar sürede bozulur’, ‘En etkili fare öldüren ilaç’, ‘En kuvvetli zehir hangisidir’, ‘İnsanları tek yumrukta nasıl bayırtırız’ ‘Zorla ilişkide çocuk olur mu’  gibi aramaların yapıldığı ortaya çıktı.