Mısır'ın enflasyon oranı şubat ayında beklenmedik bir şekilde hızlandı.

Devlet istatistik kurumu CAPMAS tarafından bugün yayımlanan verilere göre, Mısır'da tüketici fiyatları ocak ayındaki yüzde 29,8'e kıyasla geçen ay yıllık yüzde 35,7 arttı.

Bloomberg tarafından derlenen ve 2007 yılına kadar uzanan verilere göre fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 11,4 artarak rekor kırdı.

Enflasyon sepetinin en büyük tek bileşenini oluşturan gıda ve içecek fiyatları yıllık bazda yüzde 50,9, aylık bazda ise yüzde 16,7 oranında arttı.

Kahire'deki Naeem Holding'in araştırma direktörü Allen Sandeep'e göre gıda, sağlık, eğitim ve eğlence fiyatlarındaki beklenmedik büyük artışlar enflasyonu körükledi. Sandeep, geçen hafta yapılan rekor faiz artışının enflasyonla mücadele için önden yüklemeli bir hamle gibi göründüğünü söyledi.

FAİZ VE DEVÜLASYON ETKİSİ TAKİP EDİLECEK

Mısır'da tüketici fiyatlarındaki artış, ülkenin on yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizin ortasında geçen yaz rekor seviyelere ulaşmasından bu yana giderek yavaşlıyordu. Şimdi gözler Merkez Bankası'nın 6 Mart'ta aldığı kararların etkisinde olacak.

Banka 6 Mart'ta politika faizini 600 baz puan artışla yüzde 27,25'e yükseltirken Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yeni kredi için şart koştuğu "sabit kurdan dalgalı kur rejimine geçiş" adımını da attı.

Böylece döviz kurunda yaşanan yüzde 64'lük devalüasyon Mısır'da son iki yılda yapılan dördüncü devalüasyon olarak kayıtlara geçti.

BAE ANLAŞMASININ ARDINDAN IMF ADIMI ATILDI

Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah El-Sisi, ulusal güvenliği etkilediği ve piyasayı düzenlemek için yeterli paraya sahip olmadıkları için son döviz hamlesini ertelediğini söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca Mısırlıların son yıllarda katlandıkları zorlukların ulusu inşa etme çabalarının bir sonucu olduğunu vurguladı. 

IMF uzun süredir Mısır'a daha fazla kur esnekliğine izin vermesi çağrısında bulunurken, yetkililer maliyetlerde yeni bir artışa yol açmanın sosyal etkilerinden çekiniyordu. Şubat ayı sonunda Birleşik Arap Emirlikleri ile 35 milyar dolarlık önemli bir yatırım anlaşması imzalanmasının ardından nihayet bu adımı attılar.

Merkez Bankası geçen haftaki 600 baz puanlık faiz artışını duyurduğu açıklamasında odak noktasının enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca bu kararın ekonomiyi felce uğratan döviz kuru düellosunu ortadan kaldırmanın anahtarı olduğunu savundu.