Japonya'da düzenlenen Miss Japonya Grand Prix 2024 güzellik yarışmasının kazananı Ukrayna doğumlu Carolina Shiino oldu. Shiino'nun zaferinin ardından sosyal medyada birçok kullanıcı Japonlara benzememesi sebebiyle sonuca tepki gösterdi.

Ukrayna doğumlu 26 yaşındaki model Carolina Shiino, pazartesi açıklanan sonuçlarla birlikte Miss Japonya 2024 güzellik yarışmasının kazananı oldu. 5 yaşında Japonya'ya taşınarak Nagoya'da büyüyen Shiino, yarışmaya katılırken yaptığı konuşmasında "Japonlardan farklı görünmenin sosyal hayatımda yarattığı birçok zorluk vardı. İnsanlara Japon olduğumu söylediğimde beni kabul etmiyorlardı. Bu gibi zorlukları birçok insanın yaşadığını biliyor ve onları cesaretlendirmek istiyorum" ifadelerini kullandı.


'ÖZÜMDE JAPON'UM'

Miss Japonya yarışmasının ilk vatandaşlığa alınmış yabancı uyruklu modeli olan Shiino, Eylül'de aldığı Japon vatandaşlığını paylaşarak "Yakın zamanda Japon vatandaşlığı aldım. Ukraynalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim ve 5 yaşındayken Japonya'ya taşındım. Japon gibi görünmeyebilirim ama Japonya'da büyüdükçe özümde Japon oldum ve Japon olarak tanınmak istediğim için vatandaşlığa kabul başvurusunda bulundum. Kelimenin tam anlamıyla Japon olduğum için çok mutluyum" demişti.

2015'de Miss Japonya unvanını alarak Miss Universe'de Japonya'yı temsil eden Eliana Miyamoto da annesi Japon, babası Afro-Amerikalı olması sebebiyle aynı zorlukları yaşadığını belirtmişti. Miyamoto, farklı ırklardan ebeveynlere sahip insanların toplum içerisinde zor durumlarla karşılaştıklarını ve çok fazla benzer mesaj aldığını ifade etmişti.