Milli İstihbarat Teşkilatı Suriye’nin Haseki Vilayetine bağlı Kamışlı’da terör örgüttü PKK-YPG’ye yönelik bir operasyona daha imza attı.

Terör örgütünün Suriye’deki üst düzey yöneticilerinden olan ve uzun zamandan beri MİT’in takibinde yer alan Seydo kod adlı terörist Halil Tekin’in Kamışlı’daki YPG karargahında gizlendiğini belirledi.

Uydudan sinyal takibiyle ve MİT’in yerel saha ajanlarının da sağladığı anlık istihbaratla terörist Uysal’ın bulunduğu noktanın koordinatları belirlendi.

MİT’in görevlendirdiği özel ekip tarafından adım adım izlenen teröristle ilgili yürütülen hassas saha çalışmalarının tamamlanmasından sonra operasyon için düğmeye basıldı.

Silahlı İnsansız Hava Aracı'yla (SİHA) gerçekleştirilen nokta hava harekatında terörist Halil Tekin etkisiz hale getirildi.

Terörist Tekin; Türkiye’de de İçişleri Bakanlığı'nın en çok aranan teröristler listesinin 2 milyon lira para ödüllü Yeşil Kategori'sinde yer alıyordu.

Terörist hakkında ayrıca Şanlıurfa ve Suruç Cumhuriyet Başsavcılıklarınca da silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunuyordu.

17 YILDAN BERİ IRAK VE SURİYE'DEYDİ

17 yıldan beri terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunda yer alan ve Irak’ın kuzeyindeki Gara Dağı ile Kandil Dağındaki farklı kamplarda silahlı terörist faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen Halil Tekin’in 2015 yılında Irak’ın kuzeyinden terör örgütünün Kandil’deki elebaşlarının talimatıyla Suriye’nin kuzeyindeki YPG saflarına geçiş yaptığı belirlendi.

Teröristin Şanlıurfa’nın Suruç İlçesinin karşısındaki Ayn El Arab (Kobani) ile YPG işgali altındaki Münbiç bölgesinde silahlı teröristlerin sevk ve idaresinden sınır bölgesindeki güvenlik güçlerine yönelik havanlı ve roketli saldırılardan sorumluydu.

YPG ALAY KOMUTANIYDI

Terör örgütünün sabotaj yapılanmasının başındaki isimlerden olan Tekin’in Suriye’nin Tabka bölgesi ile Kamışlı-Haseki bölgesinde sözde YPG Alay Komutanlığı görevinde bulunduğu bildirildi.

Terörist Halil Tekin’in Suriye’nin Resulayn ile Tel Abyad bölgelerine Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen eş zamanlı “Barış Pınarı” harekatında da çok sayıda teröristin bu bölgeye kaydırılarak güvenlik güçlerine yönelik füzeli, bombalı ve roketli saldırıların başında yer aldığı öğrenildi.

Terörist Halil Tekin’in babası İbrahim Tekin’in de terör örgütü PKK’nın dağ kadrosundaki saflarında yer alırken 1992 yılında güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda öldürüldüğü bildirildi.