Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanındaki Türk güvenlik güçlerine karşı eylem hazırlığında olan terör örgütü IŞİD'in sorumlusu Abdullah El Cündi'yi Suriye'nin Halep kentinde yakaladı.

MİT, terör örgütü IŞİD'in sorumlusu Sıddık Taburu sorumlusu 'Hattab El Muhacir' kod adlı Abdullah El Cündi'nin Suriye'de bulunan Türk güvenlik güçlerine ait araçlara eylem planlamasında olduğunu tespit etti.

Bunun üzerine operasyon için düğmeye basıldı. MİT Başkanlığı'nca sağlanan istihbari destek ile Suriye Milli Ordusu'na bağlı yerel güvenlik güçleri, Fırat Kalkanı Harekat alanı içindeki El Bab'da operasyon düzenledi. IŞİD'li terörist, sağ olarak ele geçirildi. 

EYLEMLERİ DEŞİFRE OLDU

Terörist El Cündi ifadesinde, IŞİD'in Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanında bulunan Türk güvenlik güçlerine yönelik eylem hazırlığında olduğunu itiraf etti.

IŞİD'li militanların bunun için zaman zaman keşif faaliyetleri icra ettiğini söyleyen terörist, ayrıca Sıddık Taburu bünyesinde eylem gerçekleştirmek üzere hazır bulunan örgüt mensuplarına ilişkin bilgiler verdi.

Operasyon sonucunda IŞİD'in eylem planlamaları deşifre edildi. Operasyonda ayrıca, örgüte ait çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.