Milli İstihbarat Teşkilatı terör örgütü PKK’nın yönetim kademesine önemli bir darbe daha vurdu. 30 yıldan beri terör örgütünün İran, Irak, Suriye ve Türkiye’deki silahlı yapılanmalarının başındaki isimlerden biri olan Yunus Demir, Irak’ın kuzeyindeki Duhok vilayetine bağlı Amediye İlçesi kırsalında yer alan Gara Dağında düzenlenen nokta operasyonla öldürüldü.

Terörist Demir, 2 ay önce öldürüldüğü Gara Dağında Türkiye’ye yönelik tehdit içeren açıklamalarıyla terör örgütünün yayın organlarına açıklamalarda bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığının en çok aranan teröristler listesinin 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde yer alan terörist hakkında ayrıca İnterpol tarafından da kırmızı bültenle arama kararı bulunuyordu.

ÜS BÖLGELERİNE SALDIRI HAZIRLIĞI İÇİNDEYDİ

Terör örgütü PKK’nın silahlı kolu HPG’nin de sözde komuta konseyi üyesi olan terörist Yunus Demir, 17 Nisan 2022’de Irak’ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Basyan ve Metina bölgelerinde başlatılan Pençe Kilit hava destekli kara harekatındaki teröristleri sevk ve idare etmek üzere Kandil’den Gara Dağına gönderilmişti.

Terörist Yunus Demir, terör örgütü PKK’nın “Hezen Taybet” olarak bilinen sözde özel güç yapılanmasında yer alan teröristlere suikast, sabotaj, intihar saldırısı düzenlenmesiyle ilgili silahlı eğitimlerinden sorumluydu.

Teröristin son olarak Gara Dağı Kafya Vadisinde barındığı ve Pençe Kilit harekâtı bölgesinde Mehmetçiğin konumlandığı iki ayrı üs bölgesine büyük bir saldırı hazırlığı içinde olduğu ve bununla ilgili teröristlere son hazırlıklarını yaptırdığı belirlenince operasyon için düğmeye basıldı.

34 ASKERİMİZİN KATİLİ ÇIKTI

Gizlendiği yer altı tünelinin koordinatları belirlendikten sonra düzenlenen nokta operasyonda terörist etkisiz hale getirildi.

Terörist hakkında Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca da, “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı öldürmek, izinsiz patlayıcı madde imal etmek, mala zarar vermek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını düzenleyen TCK’nın 302/1 maddesi uyarınca da tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunduğu öğrenildi.

Teröristin 1995-2012 yıllarında Hakkari’nin Şemdinli, Çukurca, Yüksekova ve Derecik sınırındaki 7 ayrı sınır karakoluna saldırı düzenleyerek 34 askerimizin şehit edildiği hain saldırılara da bizzat katıldığı bildirildi.

İRAN, SURİYE VE IRAK’TA DA SORUMLULUK YAPTI

Teröristin İran’ın Serdeşt, Casusan, Kotaman, Kelaşin bölgelerinde de PKK’nın İran kolunu oluşturan sözde Doğu Kürdistan Savunma Birlikleri (YRK) de bir dönem yöneticilik yaptüığı, ardından Suriye’nin kuzeyini işgali altında tutan PKK-YPG saflarında da saha sorumlusu düzeyinde faaliyetlerde bulunduktan sonra Irak’ın kuzeyindeki Musul’a bağlı Sincar’a geçerek bu kez sözde YBŞ’nin de yöneticiliğini yaptıktan sonra Kandil’e geri döndüğü, Pençe Kilit harekatının başlamasından sonra da Kandil’den önce Zap’a, buradan da öldürüldüğü Gara bölgesine en üst düzey yönetici olarak gönderildiği bildirildi.

Teröristin Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusundaki terörist faaliyetleri Irak’ın kuzeyinden organize eden sözde Kuzey Sevk İdare Komutanlığı 5’li yürütmesi içinde de görev aldığı öğrenildi.