Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde 17 Temmuz 2019 günü bir restoranda Irak uyruklu Neriman Osman ve Beşdar Ramazan’ın da öldürüldüğü hain suikastta şehit edilen konsolosluk görevlisi Osman Köse’ye düzenlenen saldırının faillerinden olduğu tespit edilen bir terörist daha etkisiz hale getirildi. Irak’ın kuzeyinde terör örgütünün sözde özel güç yapılanması içinde suikast/sabotaj ve istihbarat birimi sorumlusu Renas Derik kod adlı Cemil Akar’ı takibe alan MİT’in saha ajanları teröristi adım adım takip etti.

MİT Dış Operasyonlar Başkanlığı ile Sinyal İstihbaratı Başkanlığı ile TSK’nın da destek verdiği ortak operasyonda terörist Silahlı İnsansız Hava Aracıyla nokta operasyonla öldürüldü. Suikastın ardından restorandaki güvenlik kameralarının incelenmesinde terörist Cemil Akar’ın da olayda yer aldığı ve kaçarken görüntülere yansıdığı tespit edilmişti, terörist 5 yıldan beri her yerde aranıyordu.

Suikastın ardından Suriye’nin kuzeyindeki PKK-YPG saflarında faaliyet gösteren teröristin bir süre önce Irak’ın kuzeyine geçiş yapacağı bilgisi üzerine harekete geçen Milli istihbarat Teşkilatına bağlı saha ekipleri, teröristi adım adım izledikten sonra etkisiz hale getirdi. 

SON TERÖRİST DE ÖLDÜRÜLDÜ

Cemil Akar’ın öldürülmesiyle birlikte Osman Köse suikastının faillerinin tamamı öldürülmüş oldu. Suikastın hemen ardından gerçekleştirilen seri operasyonlarda Köse ile birlikte 2 Irak’lıyı öldüren terörist Mazlum Dağ ile Abdurrahman Er yakalanıp Irak Mahkemesince idam cezasıyla cezalandırıldı. Ardından MİT’in düzenlediği operasyonda, Osman Köse suikastının planlanması, hayata geçirilmesi, silahların temin edilmesi, keşif/dinleme ve istihbarat faaliyetlerinin yürütülmesinde görev alan teröristlerden Ali Botan kod adlı Hacı Kurhan ile Metin Akgün Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda öldürüldü. Kurhan Türkiye’de 3 Milyonluk Mavi listede aranıyordu.

Suikastın planlayıcılarından Doğan Nurhak kod adlı Erdoğan Ünal’da Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda öldürüldü. Aynı suikastın faillerinden Vedat Ötün ile suikastın azmettiricisi Celal Kaya’da Irak’ın kuzeyinde iki ayrı operasyonda öldürüldü. Son olarak Cemil Akar’ın da öldürülmesiyle birlikte Köse suikastının faillerinden 6’sı ölü, 2’si de sağ olmak üzere 8 terörist etkisiz hale getirilmiş oldu.