Monaco'nun 24 yaşındaki Malili futbolcusu Mohamed Camara, formasındaki homofobi karşıtı kampanya logolarını kapatmasının ardından dört maç ceza aldı.

19 Mayıs'ta oynanan Ligue 1 karşılaşmasında Nantes'a karşı alınan 4-0'lık galibiyet sırasında, Camara göğsündeki kampanya logosunun üzerine beyaz bant yapıştırmıştı.

Ligue de Football Professionnel'den (LFP) yapılan açıklamada, cezanın, Camara'nın dinlenmesinin ardından ve oyuncunun "homofobiye karşı mücadelede farkındalık yaratmak için bir veya daha fazla eylemde bulunmayı" reddetmesi nedeniyle verildiği belirtildi.

Fransa Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera geçtiğimiz hafta Fransız radyo kanalı RTL'ye yaptığı açıklamada, Camara'nın "en güçlü yaptırımlara" tabi tutulması gerektiğini ifade etmişti.

Tüm Ligue 1 kulüpleri, sezonun son gününde formalarına kampanya logosunu eklerken, Fransız futbolunun en üst iki kademesini yöneten LFP'nin girişimi kapsamında takım formalarındaki rekabet amblemi gökkuşağı renkleriyle donatılmıştı. Bu gökkuşağı amblemi Camara tarafından da kapatılmıştı.

Mali Futbol Federasyonu, Camara'yı destekleyen bir açıklama yaparak, "oyuncular da diğerleri gibi temel hakları her koşulda korunması gereken vatandaşlardır" dedi.

Monaco CEO'su Thiago Scuro ise Fransız medyasına yaptığı açıklamada, kulübün LFP'nin kampanyasını desteklediğini ve Camara ile ilgili durumu "kendi içlerinde" değerlendireceklerini belirtti.