Türkiye A Milli Erkek Futbol Takımı, EURO 2024 F Grubu ikinci maçında Portekiz'e 3-0 yenildi. Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella'nın Samet Akaydin ve ideal 11'siz sistem inadı, farklı mağlubiyeti getiren en önemli etkenlerdi. 

Oynadığı tüm takımlarda sakarlığı ile tanınan Samet Akaydin, Portekiz maçında da benzer bir görüntü sergiledi. Kendi kalesine attığı gol için her futbolcunun başına gelebilir denebilir ama bu seviyedeki bir futbolcunun kalecisine bakmadan geri pas vermesi kabul edilebilir değil. Samet Akaydin, sadece kendi kalesine attığı golde değil, maç boyunca rakipleri karşısında etkisiz kalan görüntüsü ile de sınıfta kaldı. 

Bir de "Milli Takım'ın ideal 11'i olmaz" diyen Vincenzo Montella'nın, santraforsuz oyun anlayışı da Portekiz maçında tutmadı. Barış Alper Yılmaz'ın kanatta daha etkili olduğu Gürcistan maçında net bir şekilde görünmesine rağmen Montella, 24 yaşındaki futbolcuyu yine ileri uçta oynatmakta ısrar etti. 

Gürcistan maçında en çok aksayan yanımız savunma olmasına rağmen Montella, o maçın en iyilerinden Mert Müldür'ü kesmeyi tercih etti. Uyumsuz bir ikili olan Samet Akaydin ve Abdülkerim Bardakçı'yı Portekiz maçında da değiştirmedi. Gürcistan karşısında birçok pozisyon veren, orta sahayı da ekleyerek, savunmayı değiştirme gereği duymadı.

Kaan Ayhan, Hakan Çalhanoğlu ve Orkun Kökçü'den oluşan orta saha üçlüsü, bu maçta beklentilerin çok altında kaldı. Kaan Ayhan oynarken, Hakan Çalhanoğlu'nun stoperlerin arasına kadar girerek oyun kurmaya çalışması, hücumdaki etkinliğimizi düşürdü. Oysa Gürcistan maçında Hakan Çalhanoğlu'nu daha önde kullanmış ve rakibe büyük baskı kurmayı başarmıştık.

Bir de Montella'nın Arda Güler ve İsmail Yüksek tercihleri var. Arda Güler'i yorgun olduğu, hatta sakatlık riski taşıdığı için oynatmadığını söyleyen Montella, maçın sonunda genç yıldızı oyuna sürdü. Madem dinlenecekti, neden oyuna girdi. Sakatlık riski olan takımın en iyi futbolcularından belki de en iyisini sahaya sürmek, ilk 11'de oynatmak kadar riskli değil mi? Maç 3-0 olmuşken, Portekiz tempoyu düşürüp, savunmasını sertleştirmişken Arda Güler'i oyuna dahil etmek, sakatlık riskini göze almak değil midir? 

İsmail Yüksek de kendi ağzından hazır olduğunu, ancak Montella'nın kararına saygı duyduğunu söyledi. İsmail Yüksek'in orta sahada başladığı bir karşılaşmada Portekiz'e karşı daha dirençli olabilirdik. Belli ki Gürcistan maçı Montella'nın gözünü boyamış ve ne yazık ki Portekiz dersine çok iyi çalışılmamış. 

Montella'nın Milli Takım'da çözmesi gereken birçok sıkıntı olduğu Portekiz maçında net bir şekilde gözler önüne serildi. Ancak maç sonrası "Fena bir maç oynamadık" diyen Montella, bu değerlendirmesinde ciddiyse, futbolculara moral olsun diye söylemediyse, sıkıntı daha da büyük demektir.