ABD'nin önde gelen bankalarından Morgan Stanley ve İngiliz banka Barclays enflasyonun tahmin edilenden daha hızlı düşmeye başlamasının ardından Türkiye'de faiz oranlarının yılın geri kalanında sabit kalacağı konusunda tereddüt etmeye başladı.

Türkiye İstatik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı enflasyon rakamlarına göre yıllık enflasyonda 8 ay sonra ilk kez düşüş olurken aylık enflasyonda ise 13 ayın en düşük oranı görüldü.

'İLK FAİZ İNDİRİMİ 4. ÇEYREKTE YAPILABİLİR'

Fiyat artışlarında 8 aydan bu yana ilk kez görülen yavaşlama, en şahin tahmincileri bile şaşırttı.

Barclays ekonomisti Ercan Erguzel'e göre bu durum henüz tahminlerin revize edilmesine yol açmamış olsa da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ilk faiz indirimi hamlesini ocak ayı yerine dördüncü çeyrekte yapabilir.

Diğer bir yandan Morgan Stanley de faizlerin değişmeyeceğine yönelik tahminlerinde aşağı yönlü risklerin görüldüğünü söyledi. 

ABD'li bankanın ekonomisti Hande Küçük, 2024 enflasyon tahminini bir puan düşürerek yüzde 42,4'e çekti ve bu yıl faizlerin değişmeyeceği yönündeki tahminleri için aşağı yönlü riskler gördüğünü söyledi. 

Ancak Morgan Stanley hala yüksek olan hizmet enflasyonuna işaret ederek "yönetilen fiyat artışlarının yukarı yönlü riskleri canlı tutmaya devam ettiğini" söyledi.

Morgan Stanley, ilk faiz indiriminin gelecek yılın başında olmasını bekliyor.

KARAHAN'DAN FAİZ AÇIKLAMASI

Morgan Stanley ve Barclays ekonomistleri Türkiye'de faizlerin sabit kalacağından şüphe ederken Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğunu, bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini söyledi.

"Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz" diyen Karahan "Merkez Bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Karahan Reuters'a yaptığı açıklamada "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi.