Rusya'nın başkenti Moskova’da bulunan Crocus Belediye Binası'daki bir konser salonunda silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırının kamuflaj giyen bir grup tarafından otomatik silahlarla gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırının ardından binada iki patlama yaşandı ve büyük bir yangın çıktı. 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, terör saldırısında 115 kişinin yaralandığını bildirdi.

Muraşko, Rossiya-24 devlet televizyon kanalına yaptığı açıklamada, saldırı esnasında yaralananlarla ilgili bilgi verdi.

115 kişinin hastaneye kaldırıldığı bilgisini paylaşan Muraşko, bunlardan 5’inin çocuk olduğunu, 60 kişinin ağır yaralı olduğunu aktardı. 

IŞİD ÜSTLENDİ

Saldırı, terör örgütü IŞİD tarafından Telegram üzerinden yapılan bir açıklama ile üstlenildi. 

Rus basını, saldırganların "büyük ihtimalle yakalanamadığını" yazdı.

İNSANLAR MAHSUR KALDI

Yangının binanın büyük bir kısmını kapladığını, içeride ve çatıda insanların mahsur kaldığını belirtildi. Olay yerine 50'den fazla ambulans ekibi gönderilirken helikopterler yangını söndürmeye çalışıyor.

ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, yaptığı ilk açıklamada “büyük bir trajedi yaşandığını” kaydetti. Saldırıda ölenler için taziye dileklerini ileten Sobyanin Moskova'da tüm büyük ölçekli spor, kültür ve diğer kamu etkinliklerinin iptal edileceğini belirtti.

Rusya Kültür Bakanlığı daha sonra yaptığı bir açıklama ile bütün eğlence etkinliklerinin iptal edildiğini duyurdu.

ÖZEL GÖREV GÜCÜ KURULDU, PUTİN BİLGİLENDİRİLDİ

Savcılar, saldırının ardından soruşturma açarak olayı terör eylemi olarak niteledi.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, başkentte konser salonuna yapılan terör saldırısını ele almak için bir görev gücü kurduklarını duyurdu. Başkentteki tren istasyonları ile havalimanlarında güvenlik önlemleri artırıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırıyla ilgili sürekli olarak bilgi aldığı açıklandı.

ABD: UKRAYNA'NIN KARIŞTIĞINA DAİR DELİL YOK

Beyaz Saray, Moskova’daki saldırıyla ilgili olarak “görüntülerin korkunç” olduğuna dair bir açıklama yaptı.

“­Düşüncelerimiz kurbanlarla” denilen açıklamada Moskova’daki ABD’lilerin bulundukları yerlerde kalmaları istendi. Beyaz Saray, saldırılara şu an için Ukrayna’nın karıştığına dair bir delil olmadığını ifade etti.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği saldırı karşısında “şoke olduklarını” belirtirken “Rus halkına içten taziyelerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı. Açıklamada ABD vatandaşlarına saldırının gerçekleştiği bölgeden uzak durmaları tekrar tavsiye edildi.

RUSYA'DAN ABD'YE TEPKİ

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD’ye tepki gösterildi. Ukrayna’nın saldırıya karışmadığının hangi kaynağa dayandırıldığının sorulduğu açıklamada “Saldırının arkasında kimin olduğunu Rusya’nın kendi kolluk kuvvetleri belirleyecek” denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da "Tüm dünya toplumu, bu korkunç suçu kınamak zorundadır" ifadesini kullandı.

Zaharova, ABD'li yetkilileri bilgi paylaşımında davet ederek, "Eğer böyle bir veri yoksa, Beyaz Saray'ın hiç kimseye hoşgörü göstermeye hakkı yoktur. Rus yönetiminin de belirttiği üzere, olaya karışan herkes yetkili makamlar tarafından tespit edilecektir" ifadelerine yer verdi.

BMGK'DAN ACİL TOPLANTI TALEBİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’daki terör saldırısına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden toplantı talep edeceklerini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Büyükelçisi Rodion Miroşnik, "Diplomatlarımız bu konuyu BMGK toplantısında gündeme getirecek. BMGK’dan yakın zamanda bu konuda toplantı talep edecekler ve böylelikle en büyük uluslararası kuruluştaki küresel çoğunluk bu eylemleri kınayabilecek" dedi.

MEDVEDEV: KİEV REJİMİNİN TERÖRİSTLERİ OLDUĞU TESPİT EDİLİRSE…

Saldırıyı IŞİD'in üstlenmesinden önce Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, "teröristlerin yalnızca misilleme amaçlı terörden" anladığını belirterek "Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır" ifadesini kullandı.

Medvedev ayrıca şunları kaydetti:

"Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse onlara ve ideolojik ilham verenlere karşı başka türlü davranmak imkansızdır. Hepsi terörist olarak bulunup acımasızca yok edilmelidir. Böyle vahşeti gerçekleştiren devletin yetkilileri de dahil. Ölüme ölüm."

UKRAYNA'DAN İLK AÇIKLAMA: BİLİNÇLİ RUS PROVOKASYONU, İLGİMİZ YOK

Ukrayna İstihbarat Teşkilatı’nın sözcüsü, saldırıyla ilgili ilk yaptığı açıklamada “Moskova’daki olaylar, Rus özel servislerinin bilinçli provokasyonu” değerlendirmesinde bulundu.  

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ülkelerine yönelik suçlamaların, "Kremlin'in provokasyonu" olarak nitelendirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu tür suçlamaları, Rus toplumunda Ukrayna karşıtı histeriyi daha da alevlendirmek, Rus vatandaşlarının devletimize karşı suç niteliğindeki saldırganlığa katılmak üzere daha fazla seferber edilmesi için koşullar yaratmak ve Ukrayna'yı Rusya'nın gözünde itibarsızlaştırmak amacıyla Kremlin tarafından planlanmış bir provokasyon olarak görüyoruz." 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, saldırı ile Kiev’in bir alakası olmadığını söyledi. 

Podolyak, "Bu olaylar, saldırgan ülke liderliğinin kendi halkına karşı uyguladığı terörün emarelerini taşıyor" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DEN TAZİYE VE KINAMA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada "Sayın Bakanımız, Moskova'daki menfur terör saldırısını kınadığımızı belirtmiş, Rusya halkına ve hükümetine Sayın Cumhurbaşkanımızın ve halkımızın başsağlığı dileklerini iletmiştir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“Moskova’daki bir konser salonuna bu akşam (22 Mart) düzenlenen saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Rus halkına ve Rusya Hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz.”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Moskova'da masum sivilleri hedef alan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor, Rusya hükümetine ve Rus halkına taziyelerimi iletiyorum” açıklamasında bulundu.

SALDIRIYA KINAMALAR

Saldırının ardından Azerbaycan Kırgızistan, İran, Kazakistan, Sırbistan ve Fransa'dan açıklamalar yapıldı. Saldırıların kınandığı açıklamalarda taziye dilekleri iletildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, "Rusya'dan gelen haberleri üzüntüyle karşılıyoruz” dedi ve olaya ilişkin yazılı açıklama yapılacağını bildirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de, Rusya'nın başkenti Moskova'da konser salonuna düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadı. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, X hesabından yaptığı açıklamada, AB'nin saldırı haberi karşısında "şoke olduğunu ve dehşete düştüğünü" bildirdi. Stano, "AB sivillere yönelik her saldırıyı kınıyor. Düşüncelerimiz Rusya'da saldırıdan etkilenen tüm vatandaşlarla beraber" ifadesini kullandı.

İrlanda ve İsviçre de Moskova'da konser salonuna düzenlenen terör saldırısı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, Moskova'da ayrım gözetmeksizin düzenlenen saldırının korkunç görüntüleri karşısında şoke olduğunu belirtti.

Martin, "Sivillerin hedef alınması hiçbir koşulda haklı gösterilemez. Sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı dileklerimi iletiyorum" ifadesine yer verdi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığının X hesabından yapılan paylaşımda "Moskova'da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırı karşısında dehşete düştük" denildi.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilenen paylaşımda, Rusya'da yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiği kaydedildi.

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf da Moskova'daki saldırıya ilişkin X'ten yaptığı paylaşımda, "Masum sivillere saldırmanın ve onları öldürmenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Düşüncelerim saldırıdan etkilenenler ve aileleriyle" ifadelerini kullandı. 

WASHINGTON UYARMIŞTI

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, 8 Mart’ta Rusya'nın başkentinde aşırılıkçıların büyük bir saldırı planı yaptığını belirterek vatandaşlarını uyarmıştı.

"Elçiliğimiz aşırılık yanlısı grupların Moskova'da konser gibi büyük etkinliklere saldırı planlarıyla ilgili raporları takip ediyor. ABD vatandaşlarının gelecek 48 saat içinde kalabalık etkinliklerden uzak durmaları tavsiye edilir" denilen açıklamada, saldırı planıyla ilgili detay verilmemişti.