Rusya'nın başkenti Moskova’da Crocus Belediye Binası'daki bir konser salonunda dün akşam yaşanan silahlı saldırı dünya gündeminin ilk sırasına yerleşti.

Kamuflaj kıyafetleri giyen silahlı teröristlerin otomatik silahlarla binaya girerek en az 115 kişiyi katlettiği, onlarca kişiyi yaraladığı görüntüler dünyayı şoke etti. Saldırganların molotof kokteyller atarak çıkardığı yangın felaketin boyutunu katlayarak binanın çatısının büyük oranda çökmesine yol açtı.

Rusya Soruşturma Komitesi ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenirken, Rus basını saldırganların binayı kana buladıktan ve yaktıktan sonra kaçtığı beyaz aracın görüntüsünü paylaştı. 

ABD ÖNCEDEN BİLİYOR MUYDU?

ABD, bu ay başında Moskova'da büyük bir saldırı düzenlenebileceğini belirterek Rusya'daki vatandaşlarına kalabalık yerlerden uzak durma çağrısı yapmıştı. 

Rusya da IŞİD'in bir sinagoga düzenleyeceği saldırırıyı engellediğini duyurmuştu. Rus yetkililer ayrıca ülkeye bağlı İnguşetya'da 6 IŞİD militanının öldürüldüğünü bildirmişti.

Rusya'da birçok kesim, ABD'nin uyarısına rağmen Rus istihbaratının terör saldırısını önleyememesini sert dille eleştirdi.

Saldırının bizzat Rus istihbarat kurumu FSB, İsrail istihbaratı Mossad ya da CIA tarafından düzenlendiği yönünde birçok komplo teorisi de sosyal medyada tartışma yarattı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, ABD'nin Moskova'da bir terör saldırısı düzenlenebileceğine dair bilgi aldığını ve bunun üzerine uyarı yayınladığını kaydetti.

ABD gazetesi Wall Street Journal da, ABD'nin yayınladığı mesajla Rusya'yı terör saldırısı konusunda uyardığını ancak Rusya lideri Putin'in bunu "tehdit ve şantaj" olarak nitelediğini yazdı.

ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ, GÜVENLİK EN ÜST DÜZEYE GETİRİLDİ

Saldırı Rusya'yı yasa boğarken Moskova'daki havalimanları, tren istasyonları ve kalabalık merkezlerde güvenlik artırıldı. Ülkenin birçok yerinde etkinlikler iptal edildi.

ÖLÜ TAKLİDİ YAPARAK HAYATTA KALDI

Saldırıdan sağ kurtulmayı başaran bir kadın, ölü taklidi yaparak hayatta kaldığını anlattı.

Hastanede tedavi gören yaralı kadın, saldırganların önüne gelen herkese ve kaçmaya çalışanlara ateş ettiklerini kaydetti.

BOĞULARAK ÖLENLER VAR

Sabah saatlerinde tablonun netleşmesiyle binanın içindeki bazı kişilerin yangın sonucu boğularak öldüğü haberleri de basına yansıdı. Rus basınına göre binadaki tuvaletlerde ve küçük odalarda yaralanmamış kişilerin cansız bedenleri bulundu.

Henüz açıklama yapmayan Rusya lideri Vladimir Putin'in yaralılara acil şifalar dilediği kaydedildi.