Rusya'nın başkenti Moskova’da bulunan Crocus Belediye Binası'daki bir konser salonunda silahlı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre 60 kişinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin yaralandığı ve yaralılardan birçoğunun da durumunun ağır olduğu açıklanırken pek çok ülke de yaşananları kınadığını belirten mesajlar yayınladı.

BM'DEN MESAJ...

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, terör saldırısını şiddetle kınadı. BM Sözcülük Ofisi'nden saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Guterres'in yakınlarını kaybeden ailelere ve Rusya hükümetine başsağlığı dilediği belirtildi. Guterres'in Rusya'nın başkenti Moskova'da konser salonuna düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadığı aktarılan açıklamada, yaralılara acil şifalar dilendi. 

AB'DEN TEPKİ

Avrupa Birliği (AB) Rusya'nın başkenti Moskova'da konser salonuna düzenlenen terör saldırısına tepki göstererek, sivillere yönelik her türlü saldırıyı kınadığını bildirdi. 

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, X hesabından yaptığı açıklamada, AB'nin saldırı haberi karşısında şoke olduğunu ve dehşete düştüğünü bildirdi. Stano, "AB sivillere yönelik her saldırıyı kınıyor. Düşüncelerimiz Rusya'da saldırıdan etkilenen tüm vatandaşlarla beraber" ifadesini kullandı. 

TÜRKİYE SALDIRILARI KINADI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımız, Moskova'daki menfur terör saldırısını kınadığımızı belirtmiş, Rusya halkına ve hükümetine Sayın Cumhurbaşkanımızın ve halkımızın başsağlığı dileklerini iletmiştir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi: “Moskova’daki bir konser salonuna bu akşam (22 Mart) düzenlenen saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Rus halkına ve Rusya Hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz.”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Moskova'da masum sivilleri hedef alan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor, Rusya hükümetine ve Rus halkına taziyelerimi iletiyorum” açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Bilgiç de Moskova'daki terör saldırısını kınadı. Bilgiç, terör saldırısı ile ilgili X sosyal medya hesabındaki paylaşımında "Moskova'da masum sivilleri hedef alan terör saldırısını şiddetle kınıyor, Rusya halkına ve Rus hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz" ifadelerini kullandı. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de terör saldırısını lanetledi. Özel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen ve masum sivilleri hedef alan terör saldırısını lanetliyorum. Saldırıda ölenlerin ailelerine ve Rusya Federasyonu vatandaşlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

"FAİLLERİ CEZALANDIRILMALI"

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Rusya Devlet Başkanı Putin'e taziye mesajı gönderdi. Özbekistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Moskova’daki Crocus City Hall konser salonunda onlarca masum insanın hayatını kaybettiği ve ağır yaralandığı trajik olayla ilgili Putin'e derin taziyelerini ilettiği bildirildi.

Açıklamada, Mirziyoyev'in mesajında, sivillere yönelik bu terör saldırısını Özbekistan'ın şiddetle kınadığını kaydederken, bu suçun organizatörleri ile faillerinin cezalandırılacağının kaçınılmaz olduğunu vurguladığı, hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar dilediği belirtildi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı da Moskova'daki saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaparak saldırıyı şiddetle kınadığını vurguladı: "Dost ülke Rusya halkına ve saldırıda hayatını kaybeden ailelere en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Masum insanların hayatını kaybettiği bu korkakça eylemde yaralananlara acil şifalar diliyoruz." 

"SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI KABUL EDİLEMEZ"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da sosyal medya hesabı X’ten yaptığı açıklamada, "Bu akşam Moskova yakınlarında meydana gelen menfur terör saldırısının ardından Rusya Federasyonu halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum" ifadesini kullandı. 

Orban, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri için dua ettiklerini belirtti.

Çekya Dışişleri Bakanlığının resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunularak, "Çekya, Moskova’daki terör saldırısını kınıyor. Sivillerin hedef alınması kabul edilemez" görüşüne yer verildi. 

Avusturya Dışişleri Bakanlığı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen saldırıyla ilgili korkunç haberler karşısında dehşete düştük. Düşüncelerimiz kurbanların aileleriyle birlikte. Yaralanan herkese acil şifalar diliyoruz" ifadesine yer verildi. 

Açıklamada ayrıca, Avusturya'nın Moskova Büyükelçiliği ile sürekli temas halinde olunduğu ve gelişmeleri yakından takip ettikleri kaydedildi. 

HAMAS'TAN KINAMA MESAJI...

Hamas'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Moskova'da sivilleri hedef alan, onlarca ölü ve yaralıya neden olan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Rusya yönetimine ve halkına en içten başsağlığı dilekleri iletilen açıklamada, yaralılar için de acil şifa temennisinde bulunuldu. 

"SALDIRI KARŞISINDA DEHŞETE DÜŞTÜK"

İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, Moskova'da ayrım gözetmeksizin düzenlenen saldırının korkunç görüntüleri karşısında şoke olduğunu belirtti. 

Martin, "Sivillerin hedef alınması hiçbir koşulda haklı gösterilemez. Sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı dileklerimi iletiyorum" ifadesine yer verdi. 

İsviçre Dışişleri Bakanlığının X hesabından yapılan paylaşımda da "Moskova'da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırı karşısında dehşete düştük" denildi. 

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilenen paylaşımda, Rusya'da yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiği kaydedildi. 

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf da Moskova'daki saldırıya ilişkin X'ten yaptığı paylaşımda, "Masum sivillere saldırmanın ve onları öldürmenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Düşüncelerim saldırıdan etkilenenler ve aileleriyle" ifadelerini kullandı.

Japonya da Moskova'daki saldırı karşısında durarak açıklamalar yaptı. Japonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kobayaşi Maki, yaptığı açıklamada, "Moskova'da meydana gelen ve çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan silahlı saldırı olayını Japonya şiddetle kınıyor" ifadesini kullandı. Kobayaşi, ülkesinin, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dileklerini ilettiğini kaydetti.  

Moskova'da yaşanan saldırı sonrasında hafta sonu tüm halka açık etkinlikler iptal edildi ve terör saldırısını ele almak için bir görev gücünün kurulduğu açıklandı.