Vay arkadaş, uzun süre sonra Merkez Bankası yerinde bir karar aldı. Seçimlerin bitmesini beklemeden faizi 500 baz puan artırdı. Darısı dövizi serbest bırakmanın başına... Onu yapmayacaklarını açıkladılar ama... Umut ediyor insan nefes aldıkça...

Tabii olayda bir enteresanlık söz konusu... Faizleri artırmaya devam etmesi gerekirken şubat ayını pas geçip... Hemen arkasından mart ayının başında faiz artışının yeterli olduğunu ve daha artırmayacağını söyleyip... Sonrasında kallavi artırması da bir acayip!

★★★

Arkadaş eğer ihtiyaç varsa neden bir ay kaybediyorsun? Sana ne muhtar, belediye seçiminden... Daha mı önemli ülke ekonomisinden?

Aslında bırakın yaz aylarını on beş gün sonrasını bile göremeyecek kadar kötü durumdalar. Net rezervler iki ayda 32 milyar dolar eriyince, rezerv açığı 73 milyar dolara çıkınca mecbur kaldılar.

★★★

Hey gidi günler hey... Zamanının Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, faizi yüzde 19’a çıkarttı diye operasyon yapmakla suçlanmış ve görevden alınmıştı.

Şimdi o günlerin faturası yüzde 50 olarak karşımıza çıktı. O kişilerde azıcık da olsa utanma, çekinme var mı acaba?

★★★

Zira Türkiye para piyasalarında neler döndüğünü yabancıların yazdığı raporlardan öğreniyoruz. Nitekim Merkez Bankası’nın 500 baz puan artışa gideceğini ilk onlar söyledi. Bu nasıl çelişki?

Faiz artırıldı diye köklü değişim beklemeyin. Aynı koşullar altında aynı sebepler devam ediyor. Aynı sonuçlar doğacak... Bunun aksine inanmalarının nedeni fazlaca saf olmak!

★★★

Tabii ki saray, seçim öncesinde Türk Lirası’nın değer kaybetmesini göze alamadı. Bunun seçim sonuçlarına olumsuz etkisinin, faizden çok daha fazla olacağını düşündü.

Sahi döviz kurunu sabit tuttuktan sonra faizi artırmışsın veya artırmamışsın nereye varacaksın?

Yüksek faiz getirisi yükseldiği için parayı değerlendirir ama senin paranın değeri belli değil ki... Suni olarak baskıladıkça, serbest piyasaya geçmedikçe ekonomiyi bir süre daha faizle kontrol edersin. Sonrası malum... Yine aynı yola girersin.

★★★

Hiç düşündüler mi acaba... Belki de döviz kuru ve faizde değil hata...

Bu karar bugün yarın için işe yarar... Zira uzun vadede piyasalar haklı olarak daha fazlasını talep edince sadece faizlerle işi götürmeye çalışmanın işe yaramadığı ortaya çıkar.

Nitekim faizin kaç olduğu ikinci derecede önemli Türkiye’de... Hazine ve Maliye Bakanı’nın ve Merkez Bankası Başkanı’nın geleceği bir kişinin keyfinin nasıl olduğuna bakıyorsa ve bir gece kararnamesi ile görevden alınabiliyorlarsa... Kimse o piyasaya güvenmez.

★★★

Plana göre yabancı yatırımcıya bu durumda, “Bakın kurumlar özgürce çalışıyor” denilecek. Yüksek faiz onu cezbedecek... Parasını Türkiye’ye getirecek. Döviz düşecek. Tutar mı?

Aman be... Öyle veya böyle... Sonuçta doğru bir hamle yaptılar ekonomi adına... Çok kurcalama...