Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iki kez verdiği hak ihlali kararına rağmen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki amacıyla Muğla’nın Fethiye ilçesinde eylem ve basın açıklaması yapıldı.
 
Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi önünde düzenlenen eyleme Türkiye İşçi Partisi, Sol Parti, DEM Parti, Türk Tabipleri Birliği, Eğitimsen, SES, Fethiye Kadın Platformu, FKDD ve Tüm Emeklilerin Sendikası başkan ve üyeleri katıldı. Eyleme katılanlar “Can Atalay ve Gezi tutsaklarına özgürlük”, “Karanlığa teslim olmayacağız” “Can'ı alacağız”, “Gezi ülkemizin onurudur” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

TİP Fethiye İlçe Örgütü Başkanı Yılmaz Çatak, üyeleri Aleyna Çevik, Keziban Keskin birer konuşma yaparken ortak basın açıklamasını Türkiye İşçi Partisi Fethiye ilçe yönetiminden Cavidan Ökten okudu.

"TBMM’DE HALKIN İRADESİ YOK SAYILMIŞTIR"

Ökten açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

* "Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş yurt dışındayken Yargıtay’ın Hatay Milletvekilimiz Can Atalay hakkında verdiği hukuk dışı karar AKP Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından Meclis kürsüsünden okutulmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün Hatay halkının iradesini yok sayan bir karara imza atarak Can Atalay’ın milletvekilliğini düşürmüştür. 

* Gezi’nin en güzel çocuklarından biri olan Can Atalay, 14 Mayıs Genel Seçimleri’nde partimiz tarafından milletvekili adayı gösterilmiş ve Can’ın milletvekili olabileceği Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Hatay halkı, iradesini ortaya koyarak Can Atalay’ı milletvekili seçmiş ve Can’a milletvekili mazbatası verilmiştir. 

* Meclis’te milletvekillerinin yemin etmek için kürsüye çağrıldığı esnada Can Atalay’ın adı ‘Hatay milletvekili’ olarak okunmuş ve Can Atalay partimiz tarafından Meclis Başkanlığı için aday gösterilmiştir. 

* Can Atalay’ın Meclis Başkanlığına adaylığı kabul edilmiş, ayrıca Meclis’teki tüm siyasi partilerin oy birliği ile Can Atalay, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi olmuştur. Dolayısıyla, ortada Can Atalay’ın milletvekili sıfatı kazandığına dair hiçbir şüphe yoktur."

"ATALAY’IN HUKUKSUZ TUTUKLULUĞU DEVAM ETMEKTEDİR"

Ökten açıklamasının devamında şunları belirtti:

* "Tüm bunlara rağmen Can Atalay’ın tahliye edilmemesine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun sonucunda Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesine karar vermiştir. Karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş olsa da mahkeme kararın gereğini yerine getirmeyerek dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne göndermiştir. 

* Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa’yı tanımamaya devam ederek AYM kararını hiçe sayan, hukuken bir karar olarak dahi adlandırılamayacak bir metne imza atmıştır. Bu hukuksuzluk üstüne AYM’ye bir başvuru daha yapılmış ve bu kez AYM, dosyanın görevli ve yetkili mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine ve Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesine oy birliğiyle karar vermiştir. Bu süreç yine aynı şekilde sürmüş ve milletvekilimizin hukuksuz tutukluluğu devam etmiştir. 

* Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu darbe girişiminin bir ortağı haline gelmiştir. AYM kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki Anayasa hükmü önce Yargıtay tarafından, ardından da TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırılmıştır. Türkiye’de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı, TBMM tarafından tescillenmiştir. Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, ‘öyle olsun’ diyeceğiz. Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz."

Eylemciler basın açıklaması sonrası dağıldı.