Muğla'da yeni yılda 6 mermer ocağı projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı. Projeler, önemli doğa alanı ve orman arazisinde yer alıyor.

Yüz ölçümünün yüzde 68’i orman ile kaplı olan Muğla’da Fethiye, Yatağan ve Menteşe ilçelerinin önemli doğa alanı ve orman arazisinin yer aldığı bölgelerinde yeni yılda yeni mermer ocakları açılması için ÇED süreci başlatıldı.

'2023'YE KADAR RUHSAT'

Yatağan’a bağlı Çukuröz Mahallesi’nde 22,61 ve 19,54 hektarlık 2 ayrı bölgede yapılması planlanan Sulu Tel Kesme Yöntemi İle 2-B Grubu Maden (Mermer) Ocağı projesi için 4 Ocak’ta ÇED süreci başlatıldı. Projeye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 25 Şubat 2022 tarihinden 25 Şubat 2032 tarihine kadar geçerli olmak üzere 2-B Grubu İşletme Ruhsatı verildi.

ÇED dosyasında, 22,61 ve 19,54 hektarlık faaliyet sahalarının tamamının orman arazisi olduğu, orman izinleri alınmadan faaliyete başlanılmayacağı belirtildi.

MENTEŞE’DE YİNE ORMAN ARAZİLERİ

Menteşe’ye bağlı İkizce Mahallesi’nde 10,22 ve 10,61 hektarlık 2 ayrı alanda yapılması planlanan Mermer Ocağı projesi için yine 4 Ocak’ta ÇED süreci başlatıldı. Proje sahası 'Orman Alanı' olarak yer alıyor. Yatağan ilçesine bağlı Kozağaç ve Köklük Mahalleleri, Belenbaşı ve Karaaltı Mevkiinde 167,89 hektarlık alanda yapılması planlanan yine Mermer Ocağı Kapasite Artışı projesi için de 5 Ocak’ta ÇED süreci başladı.

ÇED dosyasındaki bilgilere göre proje alanı, Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında, orman ve önemli doğa alanı sınırları içerisinde yer alıyor.

'İZİN ALMADAN FAALİYET BAŞLANAMAZ' UYARISI

Fethiye ilçesine bağlı Karadere Mahallesi’nde ise 5 Ocak’ta ÇED süreci başladı. 24,34 hektarlık faaliyet sahasının tamamı yine orman arazisinde yer alıyor. ÇED dosyasında orman izinleri alınmadan faaliyete başlanılmayacağı belirtiliyor.