TBMM’deki İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde eski Bakan Süleyman Soylu eleştirilirken, yeni Bakan Ali Yerlikaya övgü yağmuruna tutuldu. CHP’li Murat Bakan "Hiç kimse Süleyman Soylu’dan daha kötü Bakan olamaz. Devlet terbiyesi olmayan trolleri ile itibar suikasti yapanları gördük ve sizi taktir ediyoruz size beyaz sayfa açtık" dedi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş "İçişleri Bakanı başarılıdır. Daha önce İçişleri Bakanlığı yapanlar Emniyet teşkilatını FETÖ’ye teslim etti; diğeri de mafyayla, çeteyle, uyuşturucu baronlarıyla poz verdi. Şimdiki bakan ise dürüstçe görevini yapıyor, kendisini takdir ediyoruz" dedi ve şunları söyledi:

* "Şimdi bir sorunumuz var. Bugünün 8-10 milyon mültecisi bizim yaptırdığımız simülasyonlara göre 2053 yılında 35 milyon olacak ve maalesef bu insanlara vatandaşlık veriliyor. Atalarımın canlarıyla, kanlarıyla bize emanet ettiği bu vatanın tapusuna hiç kimseyi ortak edemeyiz. 

* Kendi ülkesinde yolsuzluk, hırsızlık, dolandırıcılık yapan kaçakların cenneti hâline geldik. Kırmızı bültenle aranana vatandaşlık veriyoruz. Benim vatandaşım da Avrupa'ya gitmek için vize alamıyor."

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz ise "Emevi Camisi’nde namaz kılacak olan Erdoğan Türkiye'yi eşi görülmeyen kitlesel göç dalgasına maruz bıraktı. Emperyalist güçler sayenizde Suriye’nin kuzeyinde 100 bin kişilik bir terör ordusunu besliyor, gözünüz aydın… Sığınmacılara 100 milyar dolardan fazla para harcandı gözünüz aydın. Sığınmacılar Türk evlatlarımızı ülkemizde çalışamaz hâle getirdi. Bunun vebalini ödeyemezsiniz. Bu memleket tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür, yarın da Türk kalacaktır" ifadelerini kullandı.

MURAT BAKAN: BATAKLIKLA DEĞİL SİVRİSİNEKLERLE UĞRAŞIYORSUNUZ

İçişleri Bakanlığı Bütçesi üzerine konuşan İçişleri Bakanlığı'ndan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya “Organize suçla, uyuşturucuyla, kara parayla mücadelede kararlı bir tutum sergiliyorsunuz, takdir ediyoruz ancak siz bataklıkla değil sivrisineklerle uğraşıyorsunuz. Organize suçla mücadele sadece operasyonla olmaz. Bu kadar çok suç örgütünün Türkiye’yi mesken tutmasının arkasında devletin içinde yozlaşmış kolluk kuvvetleri, yozlaşmış yargı ve bunun arkasında bir siyasi irade var. O siyasi iradenin kim olduğunu siz de biliyorsunuz ben de biliyorum. Ancak onlara da uzandığınızda başarılı olursunuz" dedi.

“SOYLU’DAN DAHA KÖTÜSÜ OLMAZ” 

Yerlikaya’ya kara para ile mücadelenin sadece sosyal medya fenomenleriyle olmayacağını söyleyen, varlık barışınının yeniden çıkarılmasının engellenmesi ve vergi cenneti listesinin kabinede gündeme getirilmesini isteyen CHP’li Bakan, "Soylu’dan daha kötüsü olamayacağı için toplumda sizin ondan daha iyi olduğunuzla ilgili bir algı var. Ama bu sizi başarılı bir Bakan yapar mı? Tek başına başarılı bakan yapmaz. Biz güçlü ve yapıcı muhalefet yapıyoruz. Yaptığınız doğru işlerin arkasında olacağız, yanlışlarınızı da yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz. Bakan oldunuz, ben sizinle ilgili olumlu düşüncelerimi ifade ettim. Bunun sebebi kamudan gelmenizdi. Geçmişte kamudan gelmeyen, devlet terbiyesi olmayan, Bakanlığın olanaklarını kendi siyasi ikbali için kullanan, trolleriyle, internet siteleriyle devletin kesesinden sadece muhalefet partilerinden de değil iktidar partisinden de kendisine muhalif olanlara itibar suikasti yapan Bakanları gördük, dolayısıyla siz geldiğinizde beyaz bir sayfa açtık ancak bu beyaz sayfa hızla kirlenmeye başladı” diyerek Yerlikaya’yı şehit polis müdürü Gaffar Okkan ve 5 koruma polisinin katillerini, Hizbullah terör örgütünü savunanları ziyaret etmesini yadırgadıklarını söyledi.

“BÜTÇEDE HER ŞEY VAR, POLİS, JANDARMA YOK”

Bütçe sunumunun ikinci maddesinin terör, ardından sırasıyla organize suç örgütleri, uyuşturucu ile mücadele, siber suçlar, kaçakçılık ve asayişin sıralandığını hatırlatan CHP’li Murat Bakan, “Buradan size soruyorum; siz bunları tek başınıza mı yapıyorsunuz? Eğer bunun için bir insan kaynağına ihtiyacınız varsa -ki var- bu insan kaynağı bu ülkenin jandarmasıdır, polisidir. Bu bütçede her şey var fakat polis yok, jandarma yok, sahil güvenlik yok” diyerek sözü polis ve jandarma intiharlarına getirdi. Yerlikaya’dan önceki dönemde polis ve jandarma intiharları ile ilgili olarak vermiş olduğu soru önergelerine  Soylu döneminde verilen cevaplarla, günümüzde verilen cevapların aynı olduğunu belirten Murat Bakan, “Aynı ruhsuz, aynı basmakalıp cevap. Hiç değişen bir şey yok. Bakanlar değişti, anlayış değişmedi Bakanlıkta” eleştirisinde bulundu. 

“PERSONELE BAKIŞINIZI DEĞİŞTİRİN”

İçişleri Bakanı’ndan Emniyet ve Jandarma’da personele bakış açılarını değiştirmelerini isteyen Murat Bakan şunları söyledi: "Bakanlığınızda bir şeyi değiştirecekseniz, bu ülkeye 39 yıl bilfiil hizmet eden 75 yaşında 11 bin TL’ye açlığa, yoksulluğa mahkum ettiğiniz polis memurunun hayatıyla ilgili bir şeyleri değiştirin. Eğer bir şeyi değiştirecekseniz, Emniyet Genel Müdürlüğünde, Jandarma Genel Komutanlığında tüm atama, tayin ve terfilerin Menzilci, Okuyucu, Yazıcı, Erzincan grubu, Kurdoğlu, İsmailağa ve daha bilmem kaç tane cemaatin, tarikatın dengelerinin gözetilerek yapılmış olmasını değiştirin."

“İZMİR İSTİHBARAT MÜDÜRÜ NEDEN GÖREVDEN ALINDI?”

Çalışkanlığı ve vatanseverliği ile bilinen İzmir İstihbarat Şube Müdürü Mesut Palalı’nın neden görevden alındığını da gündeme getiren Bakan, şu soruları yöneltti: 

* "Devletin harimi ismeti olan istihbaratta işini yapmak yerine Adıyaman’ı mesken tutan Menzilci polis sebebiyle mi alındı? Emniyet İstihbarat ve Jandarma İstihbarat geçmişte FETÖ’nün, şimdi de başka tarikat ve cemaatlerin at oynattığı yer haline mi geldi? Bu soruların yanıtlarını sizden bekliyorum. Kula kulluk edenlerin bu ülkeyi ne hale getirdiğini 15 Temmuz’da yaşadık. Bunun bir daha yaşanmasına asla izin vermeyeceğiz. Devlet memuru sadece vatana, bayrağa, kanuna, nizama bağlıdır. Memur amirinden emir alır, şeyhinden emir almaz.”

"POLİSE SENDİKA İZNİ VERİLEBİLİR”

CHP’li Murat Bakan “Türk Polisine ve Jandarmasına sesleniyorum: Sizin haklarınızın savunucusuyuz” diyerek konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: 

* "Türk Polisine ve Jandarmasına sesleniyorum: TBMM’de ve CHP Genel Merkezi’nde bir odanız var. Sizin sorunlarınızı dinleyen, çözüm önerilerinizi bilen bir kardeşiniz var. Polis, jandarma intiharları bitirilebilir. Neden olduğunu biliyoruz, çözümlerini de biliyoruz. Polisin intihar edeceği değil, emekli olacağı, çocuklarının mürüvetini göreceği koşullar yaratılabilir. Polis ve jandarmaya dünyadaki örneklerine uygun sendika kurmasına izin verilebilir. 

* Fildişi Sahili’nde polis sendikası var, Nijer’de var, Avrupa’nın tamamında var, Türkiye’de yok. Sendika polisin ekonomik, sosyal, kültürel, ekolojik haklarını savunur, her tür sıkıntısında polisin yanında olur. İkinci şark zulmü kalkmalıdır, kalkabilir. Uyulmayan genelgeye uyulması sağlanabilir. Çakma 12/36 yerine, 12/36’ya dönülmeli. Tüm atama, tayin ve terfileri liyakata göre yapılmalı, PAEM ve POEM’de mülakat şeffaf olmalıdır. Polisin de jandarmanın da sorunları çözülebilir. Biz derdinizle dertleniyoruz. Biz bu işin takipçisi, sizin haklarınızın savunucusuyuz."