Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, CHP'den istifa ettikten sonra partisinin Tarsus Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Haluk Bozdağan hakkında Mersin İl Seçim Kurulu’nun ‘aday olamaz’ şeklinde karar verdiğini belirterek duruma tepki gösterdi.

İki farklı ilçede benzer durumlar yaşanmasına rağmen aksi karar verildiğini belirten İnce'nin sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde:

- "Tarsus’ta Haluk Bozdoğan 11 Ocak 2024’de CHP’den istifa ederek Memleket Partisi’ne katıldı ve Belediye Başkan Adayımız oldu.

- Tarsus İlçe Seçim Kurulu’ndaki hakimler 'aday olabilirsin' derken siyasi parti temsilcileri ve Mersin İl Seçim Kurulu’ndaki hakimler 'aday olamaz' diyor.

- Aynı durumda olan Mezitli ve Mamak’ta ise, seçim kurulları aynı durumdaki adaylara 'aday olabilirsiniz' kararı verdi. Hukuk herkese eşit uygulanmalıdır.

- YSK bu çifte standarta derhal son vermelidir. Memleket Partisi adaylarını seçim kurulu darbesiyle yenmeye çalışmayın, yenebiliyorsanız sandıkta yenin!"

NE OLMUŞTU?

CHP’den Memleket Partisi’ne geçerek yeniden aday olan Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın adaylığı İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itiraz sonucu düşürülmüştü.

Bozdoğan’ın da CHP adayı açıklanmadan önce partiden istifa etmediği için başka partiden aday olamayacağı savunulmuştu.