ABD'de geçen hafta gerçekleşen Donald Trump-Joe Biden münazarası sonrasında Biden'ın sergilediği performans Demokrat zenginleri ikiye böldü.

81 yaşındaki Biden'ın münazara sırasında sözleri karıştırması ve konudan konuya atlayarak pek çok gafa imza atması sonrası Demokrat bağışçılardan bazıları Biden'ın geri çekilmesi gerektiğini savundu.

Geçen hafta Atlanta'daki CNN stüdyosunda Donald Trump ve Joe Biden kozlarını paylaşmak için bir araya gelmişti. ABD Başkanı Biden'ın canlı yayın sırasında enerjisinin düşük olması dikkatlerden kaçmazken, Biden bu performansıyla beklentileri karşılayamadı.

Tartışma, Beyaz Saray'da dört yıl daha kalmayı garantilemek amacıyla yüz milyonlarca dolar harcamaya hazırlanan kampanyanın finansmanı için destekleri kritik önem taşıyan Demokrat bağışçıları böldü. 

GERİ ÇEKİL ÇAĞRISI

FT'ye konuşan bir Demokrat bağışçı, bazı Wall Street zenginlerinin Biden'ın kampanyasını finanse etmeye devam ederken onu başka bir adaya yol açmaya ikna etmeye çalıştıklarını belirtti. Başka bir grup ise bağışlarını tamamen geri çekmeyi planlıyor.

Ayrıca East Hampton'daki bir bağış toplama etkinliğine katılan üç bağışçı, başkanın perşembe gecesi tartışma sahnesinde olduğundan daha iyi görünmesine rağmen salondaki havayı durgun olarak tanımladı.

SAVUNANLAR DA VAR

Yine de, bazı yüksek profilli Demokrat bağışçılar Biden'ı yüksek sesle savunmaya başladı.

LinkedIn'in kurucusu ve milyarder Demokrat bağışçı Reid Hoffman ise Cuma günü yazdığı ve başkanın "çok kötü bir münazara performansı" sergilediğini kabul ettiği bir mektupla, zengin  Biden destekçilerini sakinleştirmeye çalıştı. Ancak kenara çekilmesi için halka açık bir kampanya başlatmanın 'kötü bir fikir' olacağını da ekledi.

"Bu seçim çok yakın ve kimin kazanacağını bilmiyorum," diye yazan Hoffman, "Ancak bir siyasi hayırsever olarak, seçime 129 gün kala, Amerika'nın Trump'ın şiddeti, yalanları ve kaosu yerine Biden'ın nezaketini, ilgisini ve kanıtlanmış başarısını seçeceğine dair bahsimi ikiye katlıyorum" dedi.