Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu Toplantısı"nda, hazırladıkları "Siztem İstanbul" yönetim yaklaşımıyla, ulaşımdan kentsel dönüşüme, kadın, genç ve çocuklardan engelli ve yaşlılara yönelik hizmetlere, tarımdan sıfır atığa kadar birçok alanda projelerini açıkladı. 

Kurum, çalışma arkadaşları ve bilim insanlarıyla 5 ve 10 yıllık iki ayrı ulaşım planlaması yaptıklarını anlattı. 

ULAŞIM PROJELERİ

Temel önceliklerinin İstanbullulara zaman kazandırmak ve İstanbul'u trafik çilesine mahkum etmemek olduğunu vurgulayan Kurum, "Siztem İstanbul"daki ulaşım projelerini tek tek açıkladı. 

Kurum, "Şu anda toplu ulaşımda kara yolunun ağırlığı yüzde 72'lerde. Raylı sistemlerin payı yüzde 26'larda. Deniz yoluna ise baktığınızda maalesef hala yüzde 2 seviyesinde. İşte 2029 hedefimiz, kara yolunun payını yüzde 60'a düşürecek, raylı sistemlerin payını yüzde 37'ye çıkaracak, deniz yolu seviyesini de yüzde 3'e çıkaracağız. Peki duruyor muyuz? Hayır. İşte 2034'teki hedefimiz, kara yolu ağırlığını yüzde 48'e düşürmek, raylı sistemlerdeki payı da yüzde 48'e yükseltecek, deniz yolu ulaşımını da yüzde 4'e çıkarmaktır" şeklinde konuştu. 

Bu projelerle trafikteki çilenin azalacağını, sevgiye zaman kalacağını dile getiren Kurum, "İstanbullular kazanacak, ortalama yolculuk süresi 64 dakikadan 39 dakikaya düşecek. Bu oranlar ışığında İstanbullulara söz veriyorum. İlk 5 yılın sonunda azalacak olan İstanbul trafiği, 10 yılın sonunda bir daha geri dönmemek üzere son bulacaktır" dedi. 

METRO YATIRIMLARI

Kurum, dünyanın tüm metropollerinde olduğu gibi raylı sistemlerin İstanbul'un da hayat damarı olduğunun altını çizerek, "Raylı sistemlerde hedefimiz mevcut 328 kilometre metro hattını 2029'a kadar 650 kilometreye çıkaracağız. 10 yıl sonra, yani 2034'te de bu uzunluğu 1004 kilometreye ulaştıracağız." açıklamasında bulundu. 

Yenikapı-İncirli-Sefaköy metro hattını tamamlayarak Küçükçekmece ve çevre ilçelerdeki trafiği rahatlatacaklarını aktaran Kurum, yine Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü-Tüyap hattıyla "park et-devam et" duraklarıyla bu bölgedeki araç trafiğini olabildiğince azaltacaklarını söyledi. 

Kurum, İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme hattını da yapacaklarını, bu hatla Beylikdüzü'nden, Avcılar'dan metroya binen bir yolcunun boğazın altından geçerek Söğütlüçeşme'ye güvenle ulaşacağını kaydetti. 

Yıllardır bekleyen Sultanbeyli metrosunu da tamamlayacaklarını dile getiren Kurum, Sultanbeyli-Kurtköy hattını tamamlayarak Sultanbeyli ve Pendik arasındaki trafiği azaltacaklarını, yine Sabiha Gökçen-Kurtköy metro hatlarını tamamlayıp vatandaşların havaalanı bağlantısını sağlayacaklarını ifade etti. Kurum ulaşım ve diğer alanlara ilişkin şu vaatleri sıraladı:

* Çok kısa bir sürede İstanbul trafiğini rahatlatacağına inandığımız, 20 adet katlı kavşak ve 151 adet kavşak düzenleme planımızı hemen uygulamaya geçireceğiz… Mahmutbey Kavşağı gibi bölgelerimizi rahatlatacağız.

İki büyük hamle daha yapacağız. Esenler ve Harem otogarları... Otogarlarımızı taşıyoruz. İki yakada altı yeni lojistik merkez kuracağız. Kent içi trafiğinde bulunan ve yaklaşık 1 milyon ağır vasıta trafiğini, şehrin çeperlerine taşımış olacağız. Planlı bir dağıtım modeli ile şehir içi ulaşımdaki seyahat süresini yüzde 20’lere düşürmüş olacağız.

* Biz İstanbulluların evlerine, işyerlerine, okullarına mutlu bir şekilde ulaşmasını istiyoruz. Her yıl 100 metrobüs, 250 otobüs kazandıracağız. Çok önemsediğimiz proje, Silivri’ye metrobüs geliyor.

İlk beş yılda, üstü park, altı da otopark olacak şekilde; tam 250 bin araçlık otopark kazandıracağız. Bu otoparklarımız deprem esnasında toplanma alanı vazifesi görecek.

* İSPARK’ı da ayağa kaldıracağız. Göreve gelir gelmez; kendi evinin önüne aracını park eden insanlarımızdan ücret almayacağız. İSPARK’ta uygulanan tarifelerde yüzde 25 indirim yapacağız. 15 dakikalık ücretsiz zaman dilimini, ilk yarım saate çıkarıyoruz; ilk yarım saat ücretsiz olacak.

* Yaklaşık 20 bin taksi, günde 1,6 milyondan fazla yolcuyu taşıyor. Taksi sorununu tamamen çözeceğiz. Merkezi Taksi Sistemi… Taksi sayımızı artıracağız. Taksicilerimizle görüştük; etkili eğitim, denetim, ödül, ceza ve geribildirim uygulamalarını hayata geçireceğiz. Taksi sorunu, İstanbulluların gündeminden tamamen çıkacak.

* Deniz ulaşımı konusunda etkili modellerle çalışacağız. Mini iskeleler kuracağız. Sabah ve akşam saatlerinde sık seferlerle hizmetleri artıracağız. Deniz ulaşımının payını iki kat artıracağız. Üç tane yeni hat ekliyoruz.

* İstanbul’umuzu bu manada bisiklet şehri yapmak istiyoruz. Akıllı ulaşım sistemlerini hayata geçireceğiz. Bisiklet parklarının sayılarını artıracağız. Paylaşımlı bisikleti de yaygınlaştırmak istiyoruz. 2034’te de tam 1500 kilometre bisiklet yolumuz olsun istiyoruz. 

DEPREM

* Deprem, terörle mücadele kadar önemlidir. Bir milli güvenlik sorunudur. İstanbulluların gündemi depremdir, deprem dönüşümüdür. Sizlere, afetlere dirençli bir İstanbul vadediyoruz.

* 39 ilçemizde 7 buçuk milyon evimiz, işyerimiz var. Maalesef bunun 1 buçuk milyonu risk altında. 600 bin konutumuzun acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Beş yılda, 39 ilçemizde; yatay mimari eksenli komşuluk ilişkilerini odağını alan, nüfusu tek bir kişi bile artırmayacak olan tam 650 bin konut inşa edeceğiz.

* KİPTAŞ ile 300 bin konutu başlatıyoruz. 15 Nisan’da hemen başvuruları alacağız, ‘yarısı bizden’ diyerek 700 bin lira hibe desteği sağlayacağız, ilave olarak 700 bin lira kredi desteği ve 100 bin lira da taşınma yardımı vereceğiz. 18 ayda bu konutlarımızı tamamlayacağız. 250 bin konutu, vatandaşımızı ve özel sektörü destekleyerek dönüştüreceğiz.

* Yeni projemizi, ilk kez duyacaksınız. Kentsel dönüşüme özel, 100 bin sosyal konut üreterek, dönüşüme girecek yuva sahiplerine bu konutları çok düşük fiyatlarla kiralayacağız. 39 ilçemiz faydalanacak. Konutlar kesinlikle satılmayacak, çok uygun bedellerle kiralanacak. Böylece İstanbul’da yaşanan yüksek kira fiyat artışlarına karşı düşük gelir grubundaki kardeşlerimizi de korumuş olacağız.

* İstanbul’un her yerinde yapacağımız tüm toplanma alanlarında 2 milyon kişiye hizmet vereceğiz.

* Atatürk Havalimanı’nda yeni bir afet yönetim merkezi kuruyoruz.  Altı yeni lojistik merkezi kuracağız. Olası afet durumunda tüm gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacını kesintisiz olarak buralardan sağlayacağız. Dokuz noktada, afet müdahale merkezlerimizi kuruyoruz.

* Mevcut iki acil durum hastanemize ek olarak; biri Arnavutköy’de diğeri de Pendik’te olmak üzere iki yeni acil durum hastanesine daha kavuşturacağız.

SOSYAL YARDIMLAR

* Hiç kimseyi haksız yere işten çıkarmayacağız… Meslek edinme ve istihdam odaklı projelere imza atacağız.

* Her mahalleye çocuklarımız için kreş hizmeti götüreceğimiz; polislerimiz, doktorlarımız, hemşirelerimiz ve tüm gece emekçilerimiz için yedi gün 24 saat nöbetçi kreş hizmeti veriyoruz.

* İstanbul’da su kullanımı konusunda adaleti sağlamakta kararlıyız. Hane halkı sayısını dikkate alarak adaletli su tarifesi uygulayacağız.

* İlk işini kuran 100 bin girişimci kadına 100’en bin lira hibe vereceğiz.

* İlkokul çağındaki çocuklarımız için okullarımızda beslenme desteği vereceğiz. İlköğretim öğrencilerimize ulaşımı tamamen ücretsiz yapacağız. Okullarımız hijyenik ve güvenli olacak. Büyükşehir belediyesi olarak, okullarımızın güvenlik ve temizlik ile ilgili tüm taleplerini yerine getireceğiz.

* Gençlerimize yüzde 40 ulaşımda indirim yapacağız. Özel okul öğretmenlerimize de ulaşımda indirim desteği vereceğiz. Memleketine giden öğrencilerimizin, yılda iki defa olmak üzere otobüs biletlerinin yarısını büyükşehir belediyesi olarak biz karşılayacağız. Öğrenci evlerine İGDAŞ’tan aylık 25 metreküp doğalgaz desteği vererek yanlarında olacağız.

* İlk defa evlenen kardeşlerimize 50 bin lira beyaz eşya yardımı yapacağız.

* İş kolunu belirleyen ve eğitimini alan girişimcilerimize belediyeden 100 bin lira hibe vereceğiz.

* İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerimize bu yıl 10 bin TL olmak üzere her yıl artan oranda eğitim bursu desteği vereceğiz.

* İhtiyaç sahibi emeklilerimiz için her ay İstanbul Kart’larına 2 bin 500 lira destek ödemesi yapacağız.

* İçinde müzik okulunun da yer aldığı madde bağımlılığı tedavi ve rehabilitasyon merkezi kuracağız. Ayrıca 10 yeni engelsiz yaşam merkezi kuracağız.

ÇEVRE-DOĞA

* Haliç’imizi yeniden eski günlerine kavuşturacağız. Dokuz yeni ileri biyolojik arıtma tesisimizi kuracağız. Bu sayede içme sularımızın değil, Marmara Denizi’nin kaderini değiştireceğiz. Marmara denizimize bir damla atık su gitmeyecek. Altı yeni içme suyu barajı yapacağız. İstanbul’un su kapasitesini beş yılda tam yüzde 21 oranında artıracağımızın sözünü veriyoruz.  

* Hedefimiz 2040 yılında net sıfır emisyon hedefine ulaşmak olacak. Kişi başına aktif yeşil alan miktarını 7,80 metrekareden 11,80 metrekareye çıkaracağız. Bu kapsamda yeni kent ormanları kazandıracağız.

* 39 ilçe 964 mahallemizde mahalle bahçeleri yapacağız. 

* Tarihi Haydarpaşa Tren Garı ile Moda arasında kıyı düzenlemesi yaparak bu bölgeyi İstanbul’un en güzel alanlarından biri haline getirmek istiyoruz. Haydarpaşa-Kadıköy Meydanı-Moda aksını birleştiriyoruz. Esenler Otogarı’nı yeşil dönüşüm projemizle yeniden tasarlayarak, otogarın tamamını bölgenin en büyük parkı haline getireceğiz.   

* Tüm köylerimize; tohum, fide, gübre, yakıt, büyükbaş-küçükbaş hayvan doğrudan desteklerimizi sunacağız. Köylerimizde; sözleşmeli tarım uygulaması ile toprağa emek veren tüm çiftçi kardeşlerimize bu destekleri sağlamış olacağız. Alım garantisi ile bu süreci yönetmiş olacağız.

* Eminönü-Sirkeci sahil bandımızı düzenliyoruz. Tüm sokakları, meydanları yeniden ele alacağız. Bölge, gece gündüz yaşayan huzurlu bir gezinti yolu haline gelecek. Her gün milyonları ağırlayan Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi çevre düzenlemesi yapacağız. Sirkeci Tren Garı’nda ray sistemi kaldırılmadan tematik düzenleme yapılacak.

* Meydanları ihmal etmeyeceğiz. 39 ilçemizin meydanlarını ihya edeceğimizin sözünü veriyorum.

 

KÜLTÜR 

* Yeni tesisler kuracağız. Atatürk Kültür Merkezi’mizin bir benzerinin Anadolu yakasında kurulması… Anadolu Kültür Merkezi’nin temellerini hızla atacağız. Harbiye Cemil Topuzlu sahnesi gibi görkemli iki salonu, iki yakaya yapacağız. İki yeni tiyatroyu kentimize kazandıracağız.

* İstanbul Kültür Akademisi’ni kuracağız. Rami Kütüphanesi gibi üç şehir kütüphanesi kuracağız. İstanbul festivaller şehri olacak. İstanbul Şehir Müzesi ve Haliç Bilim Merkezi’ni hayata geçireceğiz.

SOKAK HAYVANLARI

* Çözümsüz bırakılan bu sorunu gidereceğiz. 39 ilçemize hizmet verecek tesislerimizi kuracağız. Bakıma tedaviye muhtaç hayvanlarımızın ön bakımlarını bu alanlarda yapacağız.

* Anadolu ve Avrupa yakasında kuracağımız iki büyük hayvan yaşam alanında, hayvanlarımızın bakımlarını yapacağız. Burada kimliklendirme, kısırlaştırma, aşılama gibi uygulamaları gerçekleştirmiş olacağız. Giderlerini belediye olarak biz sağlayacağız. Sahipsiz hayvanlar İstanbullular için bir sorun olmaktan çıkacak.

SPOR TESİSLERİ

* İstanbul’u sporun küresel başkenti yapacağız. 964 mahallemizde herkesin yürüyerek ulaşabileceği açık kapalı tesisler yapacağız.