İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul'da pazartesi günü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı yapılacak Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattının törenine davet edildiğini duyurmuştu. 

İmamoğlu'nun davetle ilgili sözlerini yalanlayan AKP'nin adayı Murat Kurum "Ben dün Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızla beraberdim. Kendisine herhangi bir davet yapılmamış. Başkan İstanbul’da yaşamadığı için kendi kendine hayali davetler yapıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Silivri'de halk buluşmasında konuşan İmamoğlu ise kendisine Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan tarafından gönderilen davet mailini ekrana yansıtarak Murat Kurum'a yanıt verdi. 

"BU DAVETİ ACEMİ ADAYA YOLLAYACAĞIM"

"Şimdi bunu görünce utanır mı bilmem" diyen İmamoğlu  şunları kaydetti: 

"'Bu zamana kadar hiç davet edilmemiştim. İlk kez Sirkeci-Kazlıçeşme Tren Hattı için davet geldi, çok teşekkür ederim. 'Bu davete katılacağım' dedim. Ertesi gün ses acemi adaydan çıktı.

Acemi aday dedi ki, büyük bir şey yakalamış gibi 'Hayır, Ulaştırma Bakanı'na sordum İmamoğlu davet edilmedi' dedi. Sevindi ya! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın İstanbul'da bir açılışa davet edilmemesine sevinen biri olur mu ya!

İş burada bitmedi. (Sahnedeki ekran mail görüntüsü yansıtıldı) Bu bana gelen davet maili... Kimden geliyor davet? Açılışın olduğu yerin ilçe Belediye Başkanı sayın Ergün Turan'dan. Nereye geliyor? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı protokolüne geliyor.

Yani benim protokolüme 27 Şubat'ta gelmiş. Şimdi benim için 'kendi kendine davet uyduruyor' diyen bu acemi adaya bunu postayla yollayacağım. Utanır mı bilmem! Bu maili gördü ya nasıl kıvırmaya başlayacak. Yazıyorum bakın buraya. Fatih Belediyesi'ne suç atıp kaçar bu.

Utanacağını zannetmiyorum. Eğer utansaydı 'heyelan tehlikesi yoktur' diyen ÇET raporuna imza atıp 9 kişinin ölümünden dolayı utanıp özür dilerdi.  Magazin programına katılıp gülerek 'ÇET raporuyla ne alakası var' demezdi."

AKP'Lİ BAŞKAN DA DOĞRULADI

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı'nın yarınki açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Fatih Belediyesi tarafından davet edildiği yönündeki açıklamasına ilişkin, "Fatih'te bir açılış yapılıyor. Biz bütün herkese burada böyle bir açılış yapılacağını bilgi mahiyetinde duyuruyoruz." dedi. 

DAVET POLEMİĞİNE BAKAN DA KATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkdir Uraloğlu da davet polemiğine katıldı. Basın mensuplarının İmamoğlu hakkındaki davet sorusuna da yanıt veren Uraloğlu, "Bizim gündemimize oturacak bir konu değil. Kim hangi törene nasıl katılacak, hangi sırada konuşacak bizim derdimiz o değil. Derdimiz, İstanbul'a hizmet etmek olmalı." dedi