Dünyanın 208 ülkesinden 7 milyar 888 milyon insandan hep bir ağızdan hep beraber, “Kardeşlerim bakmayın sarışın, kumral, siyah derili, beyaz tenli, çekik gözlü olduğumuza hepimiz şimdi Filistinliyiz” diyen şerefli bir çıkış olmadı.

Kardeşlerim!

Bakmayın Amerika’da yaşayan bir Yahudi olduğuma şimdi ben Filistinliyim.

Kardeşlerim!

Bakmayın Fransız olduğuma şimdi ben Filistinliyim.

Kardeşlerim!

Bakmayın benim Alman olduğuma şimdi ben Filistinlimim.

Kardeşlerim.

Bakmayın çekik gözlü Çinli olduğuma şimdi ben Filistinliyim.

★★★

Kardeşlerim!

Bakmayın Ugandalı.

Bakmayın Libyalı.

Bakmayın Rus.

Bakmayın Japon.

Bakmayın Kübalı.

Bakmayın Koreli.

Bakmayın Moğol.

Bakmayın Litvanyalı.

Bakmayın Norveçli.

Bakmayın Finli.

Bakmayın Gürcü.

Bakmayın Macar.

Bakmayın Eskimo.

Bakmayın Ukraynalı.

Bakmayın Polonya’dan olduğuma, şimdi ben Filistinliyim.

Kardeşlerim!

Bakmayın Türk olduğuma şimdi ben Filistinliyim.

★★★

Kardeşlerim!

Bizim Filistinliler ile hiçbir göbek bağımız olmazsa bile; hiç birimiz tövbe ederek ya da kefaret ödeyerek bu katliama göz yumamayız.

Kardeşlerim!

Biz dünya insanları, kendi kabuğumuz içinde kendi içimizin alacakaranlığına çömelmiş olarak Filistin’e bakıp; “nasıl olsa ölecek olana kimse yardım etmiyor” diyemeyiz.

★★★

Kardeşlerim!

Musa’yı mı bekliyorsunuz? Yahudilerin peygamberi Musa dirilsin, elinde asası ile Gazze’ye gelsin, mucizeli bir kurtarışla Filistinli çocuklar ve kadınları alsın Akdeniz’i yarıp geçirerek onları Türkiye üzerinden Avrupa’ya, Avrupa üzerinden Amerika’ya taşısın. Musa, böylece İsrail’in gözü dönmüş dinci, faşist diktatörünün harita değiştirme planına mimarlık mı etsin?

Kardeşlerim!

Ayağa kalkın.

★★★

Gazze’deki “ölüm ablukasına” karşı çıkan futbolcu El Ghazi, kadro dışı bırakıldı. Fransız futbolcu Benzema’nın vatandaşlıktan atılması istendi. Almanya Potsdam Üniversitesi rektörü Oliver Günter’e karşı linç kampanyası yapıldı. “Hepimiz Kardeşiz” diyen model kız Gigi Hadid, “seni öldüreceğiz” diye tehdit edildi. Dünyanın en büyüğü Frankfurt Kitap Fuarı, Filistinli yazar Adania Shibli için ödül töreni yapacağını 6 ay önceden ilan etmişti. Açılış günü fuar yönetimi “İsrail’den yana olduklarını” ilan edip, ödülü vermedi. İsrail’in Filistin’e saldırısına karşı çıkan Türk besteci Fazıl Say’ın Avrupa’daki konserleri iptal edildi. Hz. Musa yanına Hz. Muhammed ile Hz. İsa’yı alıp dünyaya geri dönseydi; “Kardeşlerim! Vicdansız bir dünya kurulmasını seyreder olmuşsunuz!” derdi.


Bu ne savaşı?


Din savaşı desen değil. Dünyanın 1500 yıllık kilisesi Gazze’deydi. İsrail ordusu bu kiliseyi de bombaladı. Sığınan 150 insanı öldürdü. İsrail uçakları Gazze’de Ömerli Cami’yi de vurdu. Toplam 7 kilise 11 cami bombalandı. Bu medeniyet savaşı desen hiç değil. Medeniyet düşmanını öğretmen yapar, düşmanına dönüşmez. İsrail Hamas’a dönüştü. ABD, İngiltere, Avrupa ise Netanyahu’ya dönüştü. Netanyahu, “İsrail halkı hedefte” diyor. Netanyahu’yu ile kucaklaşma fotoğrafı verdikten sonra ABD’ye dönen Biden de “Amerikan halkı hedefte” diye tekrar ediyor. İngiliz Başbakan da Netanyahu’ya dönüştü. ABD 2005 yılından beri İsrail’e 65 milyar dolar askeri yardım yaptı. F-35 uçaklarını yapımcı ortak olduğu halde Türkiye’ye vermedi, ama İsrail Hava Kuvvetleri F-35 “müşterek taarruz uçağı olarak kullanan” ilk yabancı ülke oldu. Bu Gazze’yi vurma, İran’ı çevirme savaşı.