Geçtiğimiz haftalarda ilk defa insanlı deneyini gerçekleştiren, Elon Musk'ın beyin çipi şirketi Neuralink, tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Daha önce hayvanlar üzerinde yaptığı deneylerle tartışma yaratan şirket, ilk insanlı deneyini gerçekleştirmiş ve yeni gönüllüler aradığını duyurmuştu. Musk, Neuralink ile özellkle de bedensel engelli olan, felçli olan hastalara yardım etmeyi amaçladığını söylese de uzmanlar Musk'ın şirketinin pek de masum olmayabileceği konusunda uyarıyor.

1949 yılında kurulan ABD merkezli bir düşünce kuruluşu Aspen İnsani Araştırmalar Enstitüsü'nden Ryan Merkley de Musk'ın şirketini eleştirdi.

ACELEYE GETİRİLMİŞ VE ÖZENSİZ....

Tartışmalı implant üzerinde insan testlerinin onaylanmasıyla Merkley, Musk'ın nöroteknoloji şirketindeki özensiz, aceleye getirilmiş deneylerin geçmişi konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

Merkley, hastaların düşünce yoluyla teknolojik kontrol vaat eden çipi test etme konusunda dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı:

"Neuralink gibi istilacı bir cihazın, ilgili hastalar için ölümcül olma olasılığı her zaman var. Pek çok biyoetik uzmanı, Neuralink'inki gibi son derece istilacı cihazlara, oluşturdukları risk nedeniyle şüpheyle yaklaşıyor. En belirgin sorunlar, şirketin hayvanlar üzerinde yapılan özensiz ve aceleye getirilmiş deneylere ilişkin rahatsız edici geçmiş performansından kaynaklanıyor; bu hayvanların kamu kayıtlarında felç, nöbet ve kronik enfeksiyonlar gibi zayıflatıcı semptomları yaşadığı görülüyor. Neuralink'in şeffaflık eksikliği ve FDA'nın cihazın güvenliği konusundaki açık endişeleri birleştiğinde hastaların dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor."

"ŞEFFAF DEĞİL"

Merkley, Neuralink'in hayvan testi tartışmalarının ve şeffaflık eksikliğinin üstesinden gelmenin zor olacağına inanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk, Neuralink ile implante edilmiş bir maymunun videosunu yayınlamıştı. Dokuz yaşındaki makak maymunu, kimseye ihtiyaç duymadan bir video oyunu oynarken görülmüştü. 

Ancak kısa bir süre sonra etik tıbbî araştırmaları destekleyen Sorumlu Tıp Doktorları Komitesi (PCRM), makak maymunlarına zarar verdiğini ve hatta bazılarının ölümlerine neden olduğunu iddia ederek Neuralink'e dava açmıştı.