Seyhan ilçesine bağlı Barbaros Mahallesi'nde kahvehane işleten Zeki Akkurt oyun oynayıp çay içen müşterilerinin siyaset, din, dil, ırk tartışmaları nedeniyle sürekli kavga etmesi nedeniyle tartışmalara son verecek bir uygulama başlattı.

"Bu kahvede siyaset yapmak, din, dil, ırk tartışmak yasaktır" yazılı kağıtlar hazırlatan Akkurt, bunları iş yerinin içi ve dışındaki gözle görülebilecek her yere astı. 

Zeki Akkurt yıllardır bu meseleler yüzünden insanların hem gereksiz sebeplerle aralarının bozulduğunu hem de iş yerinin huzurunun kaçtığını söyledi.

"ÇOK KAVGA ÇIKIYOR"

Yazıları 1,5 ay önce astığını ve o günden beri herhangi olumsuz bir durumun yaşanmadığını söyleyen Akkurt, "Çok tartışma ve kavga çıkıyor, bu durumun önüne geçebilmek açısından böyle bir karar aldım. Yazıları astığım günden bu ana herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Kavga ve tartışma olmaması sebebiyle bu durum kahveye gelen vatandaşın da hoşuna gidiyor. Din, dil, siyaset gibi sebeplerden tartışma ve kavgalar çıktı, müşterilerimi kaybettim, insanlar birbirini kırdı. Böyle konular birbirimizi kırmaya değmez. Bütün kahvehanelerde bu uygulamanın yapılmasını isterim" dedi.

"ARTIK FUTBOL KONUŞUYORUZ"

Kahvehanenin daimi müşterilerinden Murat Duran ise uygulamadan memnun olduğunu söyledi.

Duran, "Burada ve çevre genelinde bu konulardan kaynaklı aşırı derecede tartışma oluyordu, gerek yok böyle şeylere. Bu uygulamanın yapılması kesinlikle iyi oldu. Artık bu konular olmayınca futbol konuşuyoruz, dertleşiyoruz, şakalaşıyoruz. Böylelikle kafamız gayet rahat, sohbetimiz rahatladı, insanlar artık kalp kırmıyor" diye konuştu.