ABD ve Polonya’da 2017 yılından beri uluslararası alanda yarışmalara katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rover Takımı mayıs ayında NASA tarafından düzenlenen University Rover Challenge’ta dünyanın önde gelen proje takımlarıyla yarışacak.

Takım, Rover adı verilen uzay keşif robotları tasarlıyor ve üretiyor. Alt yürür, robot kol, bilim sisteminden oluşan Rover, üzerindeki bilim sistemi ile aldığı toprak parçasının canlılık analizini yapabiliyor.

6 EKİBİN BİRLEŞİMİ

2017 yılında University Rover Challenge’a katılmaya hak kazanan ilk Türk takımı olan İTÜ Rover Takımı geleceği şekillendirecek olan uzay çağında, mühendisliğin ve sanatın bütün disiplinlerinin bir araya geldiği sürdürülebilir bir gelenek oluşturabilmek için çalışıyor.

İTÜ’nün tüm fakültelerinden ekiplerin desteğini alan takım, mekanik, elektronik, yazılım, bilim, organizasyon ve tasarım olmak üzere 6 alt ekipten oluşuyor.

İTÜ Rover Takımı, Amerika’da NASA tarafından düzenlenen University Challenge ve Polonya’da Avrupa Uzay Ajansı(ESA) tarafından düzenlenen European Rover Challenge olmak üzere dünyanın en prestijli rover yarışmalarında ülkemizi temsil ediyor.

2017’den beri Gümüş Madalya, Bronz Madalya, Robot Kol Özel Ödülü, Bilim Özel Ödülü, Sunum Özel Ödülü gibi pek çok ödüle
layık görüldü.