NASA Yöneticisi Bill Nelson, Çin'in askeri hedefleri maskelemek için sivil programları kullanarak güçlendirdiği konusunda uyardı ve Washington'un tetikte kalması gerektiğini söyledi.

Nelson, “Sivil uzay programlarının çoğunun askeri bir program olduğuna inanıyoruz. Ve aslında bir yarışta olduğumuzu düşünüyorum" diye ekledi.

Nelson'ın yorumları, NASA'nın 2025 bütçesine ilişkin Temsilciler Meclisi ödenek komitesi önünde ifade verirken geldi. Her iki ülke de Ay misyonları peşinde olduğundan ABD'nin Çin'den önce Ay'a tekrar inmesi gerektiğini söyledi. 

Nelson daha önce ABD'nin Çin'le uzay yarışında olduğunu söylemiş ve Çin'in kaynak açısından Ay'ın zengin bölgesine sahip olma iddiasında bulunabileceği konusunda uyarmıştı.

2022'de Çin'in uzay programı, Dünya yörüngesinde bir uzay istasyonu kurdu ve birkaç Ay yörüngesinde dönme ve örnek alma görevi gerçekleştirdi.

O tarihten bu yana ABD, Artemis III misyonuyla 2026 yılında astronotları Ay'a geri göndermeyi planlıyor. Çin ise 2030 yılına kadar Ay'a insan göndermeyi umduğunu söylüyor.

Nelson, ABD'nin uzay araştırmalarında küresel üstünlüğünü kaybetmeyeceğinden emin olduğunu söyledi: "Ama gerçekçi olmalıyız. Çin bu işe gerçekten çok fazla para harcadı ve bütçelerinde büyümek için çok yer var. Bence gardımızı düşürmesek iyi olur."